1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başörtüsü İkinci Kez AP Raporunda
Başörtüsü İkinci Kez AP Raporunda

Başörtüsü İkinci Kez AP Raporunda

Avrupa Parlamentosu (AP), bir defa daha başörtüsü sorununu çözmesi için Türkiye'ye çağrı yaptı.

11 Şubat 2011 Cuma 03:05A+A-

Dün AP Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen raporda üniversitelerdeki başörtüsü sorununun kadınların özgür tercihine saygılı şekilde çözülmesi çağrısında bulunuldu. Türk asıllı Hollandalı Sosyalist Emine Bozkurt'un başörtüsü teklifi sürpriz şekilde 31'e karşı 37 oyla kabul edildi. Türkiye'de azınlıkların dini hürriyetlerini her rapora sokmak için olağanüstü çaba harcayan Hıristiyan Demokratların aksi oyuna rağmen Bozkurt'un teklifine Sosyalistler, Yeşiller ve Liberaller destek verdi. AP Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, oylamadan sonra başörtüsünün rapora girmesinden memnun olmadığını açıklarken, şahsen kadınların hür iradeleri ile takmaları durumunda başörtüsüne karşı olmadığını söyledi. Oomen-Ruijten, başörtüsünün AB'nin meselesi olmadığını, Türkiye'nin kendi kararını vermesi gerektiğini kaydetti.

Dün AP'nin iki büyük grubu Hıristiyan Demokratlar ile Sosyalistler arasında sert kavgaya sahne olan Türkiye raporu 5 'hayır' ve 3 çekimsere karşı 51 oyla kabul edildi. Rapora, Balyoz davası da girerken, Hrant Dink cinayetinin asıl faillerinin bulunması için Türk devletinin çabalarının yetersiz olduğu vurgulandı.

Bozkurt, kabul edilen teklifinde, Türk toplumunu kutuplaştıran üniversitelerdeki başörtüsü sorununun çözülmesi için siyasi partilere çağrı yaparken, çözümün kadınların hür seçimlerine saygı üzerine bina edilmesi gerektiğini belirtti. Başörtüsü, AB tarihinde ilk defa eski Yeşil milletvekilleri Joost Lagendijk ve Cem Özdemir'in teklifi ile 2006 yılında kabul edilen AP raporuna girmişti. Genel Kurul'da 8 Mart'ta son oylamasının yapılması beklenen raporda başörtüsü değişikliğinin galip ihtimalle kalacağı zannediliyor. Oomen-Ruijten, son oylamadaki başörtüsü tavrına ilişkin Sosyalistlerle ve kendi grubuyla müzakere edeceğini söyledi. Aynı zamanda AP'nin Türkiye'de kadın hakları raportörlüğünü yürüten Emine Bozkurt ise Hıristiyan Demokratlar dışında hemen tüm siyasi grupların desteğiyle kabul edilen önergesinin AP çoğunluğunun iradesini yansıttığını belirterek, bu konuda geri adım atmasının mümkün olmadığını vurguladı. Türk asıllı Alman Sosyalist İsmail Ertuğ da "başörtüsü sorununa özgürlükler çerçevesinden baktıklarını" belirterek, kabul edilen değişiklik önergesiyle AP'nin Türkiye'ye, "üniversitelerde başörtüsünün artık sorun olmaması konusunda net bir mesaj gönderdiğini" söyledi. Ertuğ, Hıristiyan Demokratların başörtüsü aleyhine oy kullanmasını ise "kötü niyetli" olarak değerlendirdi. Hıristiyan Demokratlar ile Sosyalistlerin oylamadan önce yaptıkları pazarlık, oylama sırasında bozulunca iki grup arasında sert tartışmalar yaşandı.

Selçuk Gültaşlı / Zaman Gazetesi

HABERE YORUM KAT