Başörtülüleri Taciz Etmek Atatürkçülük mü?

12.11.2011 09:30
Başörtülüleri Taciz Etmek Atatürkçülük mü?
Başörtülü öğrenciyi taciz eden sözde Atatürkçü kadına sert tepki gösteren STK’lar, “Başörtülüleri taciz etmek Atatürkçülük mü?” diye sordu.

Ankara ve İzmir’de düzenlenen Atatürk’ü anma töreninde başörtülülerin taciz edilmesi, sivil toplum örgütlerini ayağa kaldırdı. Önceki gün Ankara ve İzmir’de azgın lâikçi kadınların başörtülü kızlara sözlü tacizde bulunması tepkilere neden oldu.

“HASTALIKLI ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ”

Akit’e konuşan Eğitim Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak, başörtülüleri taciz edenlerin “tahammülsüz” olduğunu söyledi. Şenocak, “Bu olaylar, kendilerini bu ülkenin sahibi olarak görenlerin tahammülsüzlüğüdür. Kendilerini ‘efendi’, başkalarını ise ‘köle’ olarak gören bir anlayış var. Onlara göre efendilerin olduğu yerde köleler olamaz. Bu hastalıklı bir zihniyettir. Hastalıklı zihniyetin ürünüdür. Türkiye bütün değerleriyle herkesindir. Tacizde bulunanlar haddini aşmıştır” dedi.

“HAZIMSIZLIK!”

Özgür-Der İzmir Şube Başkanı Nurcan Büyük ise söz konusu olayın Atatürkçülük üzerinden geçinenlerin mevzi kaybı sebebiyle yaşadığı hazımsızlık olduğunu söyledi. Büyük, “Kemalizm artık çözülüyor. Bu nedenle Kemalistler de hazımsızlık içerisindeler. Münferit birkaç olayın olması Kemalizmin ve onun yandaşlarının gittikçe küçüldüğünü gösteriyor. Başörtülü kızlara yapılanlar, tahammülsüzlüğün, hoşgörüsüzlüğün ve acizliğin bir göstergesidir” diye konuştu.

“BAŞÖRTÜLÜLERİ TACİZ ETMEK Mİ ATATÜRKÇÜLÜK?”

Mazlum-Der İzmir Şube Başkanı Jülide Tunakan ise başörtülülere tacizde bulunanların amacının provokasyon olduğunu söyledi. Tunakan, “İzmir, öteden beri Atatürkçülük ve lâiklik konusunda bilinen bir kent. Bu tür provokasyonların olacağı belliydi. Bence öyle ortamlara hiç gitmemek gerek. Tacizcilerin amacının provokasyon olduğu belli. Biz bu sahneleri daha çok yaşayacağız. Bu insanlara şunu sormak lazım; başörtülü insanları taciz etmek mi Atatürkçülük” diye konuştu.

Hasan Tosun / Yeni Akit 

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim