1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Başörtülü Taksim Gezi Parkı Mizanseni
Başörtülü Taksim Gezi Parkı Mizanseni

Başörtülü Taksim Gezi Parkı Mizanseni

Taksim Gezi Parkı eylemlerine toplumsal meşruiyet kazandırmak için adeta herkese mavi boncuk dağıtıldı.

A+A-

HAKSÖZ HABER

Taksim Gezi Parkı eylemlerine toplumsal meşruiyet kazandırmak için adeta herkese mavi boncuk dağıtıldı. Mustafa Kemal'in askerleri de Mustafa Keser'in Askerleri de AKP Kuşatmasını yarmak üzere stratejik ittifak kurdu.

Sanat camiasının özbeöz Kemalist çocuğu Tarık Akan'dan Finans Kapitalin Liberal Sosyalist çocuğu Memet Ali Alabora'sına, TÜSİAD'ın ailecek başkanlığını yapmış Cem Boyner'den Gazi Mahallesinin yoksul Alevilerine değin hemen herkesin Taksim'de olduğu ihsas edildi.

Taksim’deki manzara şu ya da bu kesimin değil Topyekûn Halkın İsyanı olarak sunuldu. Eylemci değil halk sokakları ve meydanları kuşatmış Diktatör Erdoğan’a karşı isyan bayrağı açmış havası basıldı bol bol. Yakma yıkmaları, her tarafı kaplayan küfür ve hakaretleri hayat tarzı baskı altına alınmak istenen gençlerin patlaması olarak anlayışla karşılanması için sosyal bilimler literatürün devreye sokulması da ihmal edilmedi.

Taksim’den yükselen protestoları hem haklı hem de meşru kılabilmek için ulusalcılara, liberallere, muhafazakârlara tabii ki İslami kesimlere de bir şeyler söylemesi veya onlara da bir şeyler söyletmesi gerekiyordu. Ama bu nasıl mümkün olacaktı? Laik, sol, liberal, lümpen, darbeci görüntü tamamdı ama İslamcı görüntüyü sağlayacak malzeme temininde çok zorluk çekiliyordu.

Bunun için ele geçirilen malzemenin niteliği, kimleri temsil ettiği, tutarlılığı vs. hiç bakılmadan ne buldularsa sarılmayı ihmal etmediler. Namaz şovlar, Kandil tiyatroları, mescit kurma müsamereleri, Tayyip nefretiyle dolan başörtülülerin yürüyüşü filan gibi her türlü malzeme tedavüle sokuldu.

Zekeriya Beyaz, Y. Nuri Öztürk gibi Kemalist ilahiyatçıların yerine ikame edilen utanmaz palavracılar da sevgilisiyle romantik pozlar veren başörtülüler hatta başörtüsünün üstüne iğnelediği “Atam İzindeyiz” bandajıyla gururlu pozlar verenler de dahil olmak üzere gazete manşetleri süsleyen bu gibi resimlerle maksat hasıl olur mu dersiniz? Nasrettin Hoca misali “ya tutarsa!” diye asılıyorlar bakalım özlenen yeni Türkiye tablosunu inşa etmek için.

Bizden söylemesi bu salakça malzeme toplayıp piyasaya sunma mantığının da kendini kullandırmaya hevesli bu ahmaklarında kendini darı ambarında gören aç tavuklardan hiçbir farkı yoktur. Bu basit mizansenlere de karnı aç birilerini bulup buluştursalar dahi durum değişmez.

basortus-gezi-01.jpg

basortus-gezi-02.jpg

basortus-gezi-03.jpg

HABERE YORUM KAT

17 Yorum