1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başörtülü Memura Temyiz Hakkı
Başörtülü Memura Temyiz Hakkı

Başörtülü Memura Temyiz Hakkı

Danıştay, kılık kıyafet kanununa uymama cezasının memurluktan uzaklaştırmaya kadar götüren yönetmeliği hukuka aykırı buldu.

16 Temmuz 2013 Salı 06:03A+A-

Behlül Çetinkaya / Yeni Şafak

Danıştay, 28 Şubat ürünü olan kamu görevlileri için kılık kıyafet kanununa uymama cezasının memurluktan uzaklaştırmaya kadar götüren yönetmeliği hukuka aykırı buldu. Memuriyetten çıkarılan bir öğretmenin açtığı dava sonucu alınan kararla kamuda başörtüsüyle çalışmanın önünde bulunan engellerden biri daha kaldırılmış oldu. Derslere başörtüsüyle girdiği için memurluktan uzaklaştırılan bir öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı'na dava açtı. Başörtüsüyle derse girmenin yönetmelikte suç sayılan eylemlerden biri olmadığına ve kurum içerisinde huzursuzluğa neden olmadığını ifade eden Danıştay kararında 'İdare mahkemesince verilen kararda hukuki isabet görülmemiştir' cümleleri yer aldı.

Samsun Vezirköprü'deki Gazi Pansiyonlu İlköğretim Okulu'nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyken Samsun İdare Mahkemesi'nin 2002 yılında verdiği kararla memurluktan uzaklaştırılan ve kararın bozulması için dava açan öğretmen hakkında yeni bir karar veren Danıştay, öğretmenin 657 sayılı kanunun 125. Maddesinin E fıkrasının A bendine göre suç işlemediğini belirtti. Danıştay verdiği kararda 'Davacının temyiz isteminin kabulü ile mahkeme kararının bozulmasına, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın mahkemeye gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi' ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT