1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başörtülü Avukatlara 'İtiraz' Kararı Açıklandı
Başörtülü Avukatlara İtiraz Kararı Açıklandı

Başörtülü Avukatlara 'İtiraz' Kararı Açıklandı

Danıştay, avukatların duruşmalara başörtülü girmelerinin önünü açan 'yürütmeyi durdurma' kararına Türkiye Barolar Birliğinin yaptığı itirazı oy çokluğu ile reddetti.

A+A-

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, avukatların 'başları açık' görev yapacaklarına ilişkin Danıştay 8. Dairesi kararına, Türkiye Barolar Birliği'nin yaptığı itirazı oy çokluğu ile reddetti.

Avukat kimliğinin yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuru, başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği'nce reddedilen başörtülü bir avukat, Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarının 20. maddesinin iptali istemiyle Danıştay'da dava açmıştı.

Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, 20. maddedeki '' Avukat veavukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar'' düzenlemesindeki ''başları açık'' ibaresinin yürütmesini oy çokluğu ile durdurmuştu.

Davalı Türkiye Barolar Birliği, Danıştay 8. Dairesi'nin bu kararına itiraz etti. Başvuruyu görüşen, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu itirazı, oy çokluğu ile reddetti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum