1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Başörtülü Amine'ye İkinci Sürgün
Başörtülü Amineye İkinci Sürgün

Başörtülü Amine'ye İkinci Sürgün

Bir okuldan diğerine sürgün gönderilen Amine Şani, başörtüyle derse girmek isteyince ikinci kez sürgün edildi.

06 Ocak 2011 Perşembe 16:31A+A-

İzmir'in Konak ilçesinde bulunan Yapıcıoğlu ilköğretim okulunda okuyan okul birincisi 8. Sınıf öğrencisi, sürgün gönderildiği okulda başörtülü olarak sınıfa girmek isteyince ikinci defa sürgün edildi.

Konak ilçesinde bulunan Yapıcıoğlu ilköğretim okulunda okuyan ancak başörtülü olduğu Kestelli Şerife Eczacıbaşı İlköğretim okuluna sürgün edilen okul birincisi 8. Sınıf öğrencisi Amine Şani, başörtülü olarak sınıfa girmek isteyince yeni okulundan da sürgün edildi.

5 Ocak çarşamba günü babasıyla birlikte okumakta olduğu Kestelli Şerife Eczacıbaşı İ.Ö okuluna giden Amine; eğitim hakkının elinden alınıp kütüphane odasına hapsedildiğini ve artık sınıfa girmek istediğini dile getirince, alelacele Şehit Fethibey İlköğretim okuluna sürgün edildi.

Üç saat içinde yeni bir sürgün

Yaşadıklarını aktaran baba Hacı Şani; "Sabah 09.00'da okula gittik. Amine'ye yapılan hukuksuzluğu bitirmek için Amine sınıfına girdi. Çünkü kızıma bir buçuk aydan beri hukuksuzluk adına ne varsa hepsi yapıldı. Kızım tecrit edildi, arkadaşlarından ayrıldı, eğitim ve öğrenim hakkı elinden alınarak gasp edildi. Artık bu durum bırakın hukuku insan haklarına dahi aykırı bir durum teşkil etmişti.

Amine dört ders sınıfa girdikten sonra aynı gün içinde okul değişikliği kararına itiraz etmiş olmamıza rağmen tamamen keyfi bir şekilde alelacele kaydımız üç saat gibi kısa bir sürede Şehit Fethibey İ.Ö okuluna alındı. Okul müdiresi Demet Mutlu'ya bunun hukuksuzluk ve haksızlık olduğunu söylememize rağmen söylediklerimiz hiç dikkate alınmadı. Kanaatimce bundaki amaç Amine'yi bir an önce Kestelli Şerife Eczacıbaşı İ.Ö. okulundan uzaklaştırmaktı."

Sürgün kararı aynı gün içerisinde neden bozuldu?

Sürgün kararı gerçekleştikten sonra baba kızının kaydı ile ilgili işlemleri yapmak için gittiği Şehit Fethibey İlköğretim Okulunda sorguya benzer bir manzarayla karşılaştı.

Olayın takipçisi olarak bizzat bizim de okulda bulunduğumuz süre zarfında baba, okul müdürü Nedim Bey, iki müdür yardımcısı ve rehberlik öğretmeni ile müdür odasında bir buçuk saat boyunca görüşme yaptı. Görüşmenin sonucunda baba buradaki tutumun önceki okullarla aynı olacağını söyleyen okul yetkililerine hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini ve artık kızının sınıfta okuması gerektiğini söylediğini dile getirdi. Görüşmenin ardından evine dönen baba Hacı Şani; akşam saatlerinde bizzat okul müdürü Nedim Bey tarafından arandığını ve tebligatta bir hata olduğu gerekçesiyle yarın tekrar eski okuluna gitmeleri gerektiğini söyledi.

Amine sınıfa girince öğrenciler de sınıftan çıkarıldı

Perşembe sabahı normal bir şekilde okula giden Amine sınıfa girdi. Amine'nin sınıfına girmesi üzerine okul yönetimi tarafından okulda bulunan ve derse girmesi gereken öğretmenlere hızlı bir şekilde idari izin verilerek dersler boş hale getirildi. Sonradan sınıfta bulunan Amine ve bütün öğrencilerin okulun bahçesine çıkarıldığı ve bu uygulamanın gün boyu devam ettiği öğrenildi.

Okulda TEM'in ne işi var?

Amine'nin ilk gün sınıfa girmesiyle okulun içinde ve dışında Terörle Mücadele Ekiplerinin bulunması dikkat çekti.

Baba Hacı Şani; "Eğitimle ilgili bir soruna çözüm bulması gerekenlerin milli eğitim ve bağlı bulunduğu kurumlar olması gerekirken, okul değişiklik kararının tebliğ edilmesi esnasında dahi terörle mücadele ekiplerinin orada hazır bulunması bizi farklı düşüncelere sevk etti. Ve bir an önce gerçek yetkililerin bu işe çözüm bulmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

(Yunus Şani / İLKHA)

HABERE YORUM KAT