1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başmüdür, Balyoz'un 'Yükseltilecek İsimler' Listesinde
Başmüdür, Balyozun Yükseltilecek İsimler Listesinde

Başmüdür, Balyoz'un 'Yükseltilecek İsimler' Listesinde

İstanbul gümrüklerine yönelik rüşvet operasyonunda gözaltına alınan Başmüdür Lütfi E. ile ilgili önemli ayrıntılar ortaya çıkıyor.

A+A-

Lütfi E.'nin Balyoz darbe planında 'yükseltilmesi gereken personel' olarak işaretlendiği öğrenildi. Balyoz harekât planı çerçevesinde oluşturulan listelerde, darbe sonrası Başbakanlık, Maliye, Sayıştay ve Gümrük Müsteşarlığı'nda görevli toplam 150 bürokrat, gözaltına alınacak isimler arasında sayılıyordu. Yine aynı kurumlarda, Balyoz planını hazırlayanların güvendiği ve terfi etmelerini istediği kamu görevlileri de işaretlenmişti.

İstanbul'da, Atatürk Havalimanı gümrüğüne yönelik başlatılan rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınan Başmüdür Lütfi E'nin Balyoz darbe planında 'yükseltilmesi gereken personel' olarak işaretlendiği öğrenildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 47 şüpheliden 2'si dün serbest bırakılırken, diğer şüpheliler tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Şüpheliler, Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Bakırköy'deki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Çevik Kuvvet otobüsleriyle getirilen zanlılara yakınları sevgi gösterisinde bulundu. Adliyeye girerken yüzlerini gizleyen şüphelilere, "Siz suçsuzsunuz, dik yürüyün." diyen yakınları gazetecilere, "Katilleri saldılar onları yazın." diye bağırdı.

Bu arada gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Meclis'te 'rüşvet ve yolsuzluk' operasyonuyla ilgili soruları cevapladı. Özel otomobil ithalatıyla ilgili raporu beklediğini belirten Hayati Yazıcı, "3 ay içinde elimde olmasını bekliyorum. Orada da önemli şeyler olduğu kuşkusunu taşıyorum." dedi. İhbar metinlerinde imza olmasa bile somut bir olay tarifi yapılıyorsa mutlaka araştırılması talimatı verdiğini kaydeden Yazıcı, "Bunun ötesinde birtakım teknik araç gereç ve dayanıklı tüketim maddesi ithalatıyla ilgili menşe saptırmalarına ilişkin duyum şeklinde kafamda sorular var, bunun da araştırılması talimatını verdim." diye konuştu.

İstanbul gümrüklerinde yapılan rüşvet operasyonunun ardından hafta sonu Ankara'da olağanüstü bir zirve gerçekleştirildi. Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Neşet Akkoç'un da katıldığı toplantıda, son gelişmeler değerlendirildi. Zirveden, şu anda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bekleyen Gümrük Müsteşarlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun Tasarısı'nın bir an önce çıkarılmasının önemi üzerinde durulduğu öğrenildi. Meclis'te bekleyen tasarının yasalaşması halinde, gümrük teşkilatı baştan aşağı yenilenecek.

HABERE YORUM KAT