1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Başkent Şam ile Dera ve İdlib Ağır Ateş Altında
Başkent Şam ile Dera ve İdlib Ağır Ateş Altında

Başkent Şam ile Dera ve İdlib Ağır Ateş Altında

Şam, Dera ve İdlip'te 206 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye'de Esed güçlerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla saldırmasında çoğunluğu başkent Şam'ın banliyölerinde olmak üzere 206 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, başkent Şam'ın çeşitli banliyölerinde ağır silahlarla düzenlenen saldırılarda 113 kişinin yaşamını yitirdiğini ve kullanılan ağır silahlar sonucunda çok sayıda evin yıkıldığını kaydetti.

Örgüt, ülkenin güneyinde yer alan Dera kentinde 39, Halep'te 9, İdlib'te 17, Deyru'z Zor'da 11, Humus'ta 9, Hama'da 8 olmak üzere ülke genelinde toplam hayatını kaybedenlerin sayısının 206'ya çıktığını ve yüzlerce kişinin de yaralandığını duyurdu.

Başkent Şam'ın banliyöleri ile Dera ve İdlib ağır ateş altında

Dera'ya bağlı Ciyze'de gerçekleşen saldırılarda yerleşim birimine isabet eden havan ve top mermileri sonucu yıkılan evlerin enkazında insanların kaldığını ifade eden bölgedeki yerel kaynaklar, Halep'in Etareb ilçesine rastgele top ateşi gerçekleştirildiğini ve Bukemal kentinde de Özgür Suriye Ordusu ile Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını dile getirdi.

Şam'ın Mudamiye bölgesinde rejimin ağır silahlarla yerleşim yerlerine saldırmasıyla evlerin enkazında insanların olduğunu anlatan kaynaklar, Mudamiye'de çok sayıda kişinin elleri arkadan bağlanıp idam edildiğini söyledi.

Şam'ın Zemelka bölgesinde de Esed güçlerinin  bir katliam gerçekleştirdiğini ve bölgenin ağır top ateşi altında olduğunu belirten kaynaklar, İdlib ve çevresinin helikopter destekli düzenlenen saldırılarda bir çok yerin harabeye döndüğünü ve halkın güvenli bölgelere kaçmaya çalıştığını kaydetti.

Kaynaklar, Halep, Humus, Hama ve Deyru'z Zor kentlerinde operasyonların devam ettiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum