1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakanlık: "Uçağımızı Suriye Düşürdü!"
Başbakanlık: Uçağımızı Suriye Düşürdü!

Başbakanlık: "Uçağımızı Suriye Düşürdü!"

Başbakan Erdoğan başkanlığında Ankara'da toplanan Güvenlik Zirvesi sonuçlandı.

A+A-

Ankara'da toplanan güvenlik ve 2 saat zirveye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.

Zirve sonrası yapılan açıklamada 'uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır" denildi.

Güvenlik zirvesi açıklamasında, Türkiye'nin olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacağı belirtildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

"22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için Malatya Erhaç meydanından kalkış yapan uçağımızla radar ve telsiz temasının kesilmesi akabinde yaşanan gelişmeler, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda ele alınmıştır.

İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde, uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.

Pilotlarımız dahil, arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.

Türkiye, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

Suriye: Türkiye savaş uçağı karasularımızda düşürüldü

Suriye'den resmi bir açıklama geldi.

Açıklamada, "Uçak karasularımızda alçak uçuş yapıyordu. Hedefi düşürdükten sonra Türk uçağı olduğunu tespit ettik" denildi.

Uçağın Düşürüldüğü Ana Ait Olduğu İddia Edilen Görüntü

HABERE YORUM KAT

1 Yorum