1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan'dan 'Gezi Parkı' İle İlgili Yeni Öneri
Başbakandan Gezi Parkı İle İlgili Yeni Öneri

Başbakan'dan 'Gezi Parkı' İle İlgili Yeni Öneri

Başbakan Erdoğan, Topçu Kışlası ile ilgili olarak “referandum” seçeneğini önerdi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı eylemcileriyle görüşmesi sona erdi. Yaklaşık 4 buçuk saat süren görüşmede Başbakan Topçu Kışlası ile ilgili olarak “referandum” seçeneğini önerdi. 

Görüşme sonrası kameraların karşısına geçen AK Parti Genel Başkanı Hüseyin Çelik, “Dostça ve sevecen bir görüşme oldu. Katılımcıların gençlerin reddedilmemesi yönünde telkinleri oldu. Heyet, Gezi Parkı'ndaki insanların ağaç ve çevre duyarlılığı olan, politize olmayan insanlar olduğunu belirtiyorlar. Gayet düzeyli karşılıklı bilgi alış verişine dayanan bir toplantı yapıldı. Sayın Başbakan 'halkımızla siyaset yaptığımızı, ne yaptıysak halkımız için yaptığımızı' ifade etti.” dedi.

“ORANTISIZ GÜÇ ARAŞTIRILIYOR”

Orantısız güç kullanıldığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Çelik, şunları söyledi.

“Sayın Başbakan, orantısız güç kullanan ihmali olan polis teşkilatı içindeki insanların gerekli cezaları alacağını ifade etti. Barışçıl eylem yapan insanların yanında olacağımızı ifade etti.”

BAŞBAKAN'DAN REFERANDUM ÖNERİSİ

Çelik, Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı heyeti ile yaptığı görüşmede, "Gezi Parkı'na yönelik projenin İstanbul halkına sorulabileceği, konuya ilişkin olarak İstanbul'da referandum yapılabileceği" teklifini sunduğunu bildirdi.

Hüseyin Çelik, “Başbakan Erdoğan, Toplu Kışlası ile ilgili olarak, referandum seçeneğinin parti kurullarına götürülebileceğini söyledi” şeklinde konuştu.

Referandumun tüm İstanbul'u ya da sadece Beyoğlu'nu kapsayabileceğini belirten Çelik, "Her ikisini de varız" diye konuştu.

"GEZİ PARKI BİR AN ÖNCE BOŞALTILMALI"

Sağduyu çağrısında bulunan Hüseyin Çelik, Gezi Parkı’nın bir an önce boşaltılması gerektiğini de ifade etti.

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gezi Parkı'nda bu eylemin kıyamete kadar sürdürülmesi hükümet tarafından kabul edilmeyecektir. Hele hele böyle bir görüşme olduktan sonra ben Gezi Parkı'ndaki gençlerin orayı boşaltacaklarını düşünüyorum."

AKM NE OLACAK?

Bir soru üzerine AKM binasının referandum konusu olmadığını kayeden Çelik, şunları dile getirdi:

"AKM binası depreme karşı dayanıksız olduğu için çökme riski olan binadır. Tarihi bir eser, özellikli bir eser değildir. Eski Kültür Bakanı olarak söylüyorum, son derece kasvetli ve Atatürk'ün adına layık olan bir bina değildir. Oraya çok daha güzel, Taksim'e ve İstanbul'a çok daha yakışan yine adı Atatürk Kültür Merkezi yapılabilir. Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu yıkılıp yeniden yapılacak dendiği zaman sağda solda 'Burayı yıkacaklar cami yapacaklar' diyenler oldu. Fakat bu iddiaların sahipleri mahçup oldular. Sonra Muhsin Ertuğrul, o eski tiyatro yıkıldı yerine muhteşem bir Muhsin Ertuğrul çıktı. Şimdi o binanın içini görenler 'işte olması gereken budur' diyorlar. Siz ne derseniz deyin, bir insan meseleye peşin hükümle yaklaşıyorsa, ideolojik gözlük takmışsa, siyasi rant peşinde ise onu tatmin edemezsiniz. Gezi Parkı'nın rüzgarlarıyla 'acaba ben de yelkenlerimi şişirebilir miyim' hesabını yapanları biliyoruz. Tekrar söylüyorum. Birinin siyasi menfaati için, ideolojik eylemlerini gerçekleştirmesi için bu ülkenin daha fazla bir bütün olarak kaybetmesine göz yumamayız. Huzur, sükun, güven ortamı, barış içerisinde yaşamak hepimizin arzusudur. Bu yaklaşımlar kamuoyu tarafından takdir edilecektir. "

HEYET ÖNERİYE SICAK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, görüşmeye gelen heyetin referandum önerisini isabetli bulduğunu belirtti.

“EĞER DİKTATÖRLÜK OLSAYDI BU EYLEMLER YAPILAMAZDI”

“Diktatör” eleştirisine de sert çıkan Hüseyin Çelik, "Türkiye, bir diktatörlük olmadığı için bu eylemler yapılabiliyor. Eğer Türkiye bir diktatörlük olsaydı bu eylemler yapılamazdı. Yapılsa bile Allah göstermesin işin şekli çok farklı olurdu. Bugüne kadar tabii ki polisin bazı müdahaleleri var. Bu müdahaleler esnasında gönlü incinen, bedeni incinen insanlarımız var. Keşke hiç olmasa ama daha bugün G8'lerin Londra'daki toplantısı esnasında protesto gösterisi yapanlarla polis karşı karşıya geldiğinde hangi görüntülerin ortaya çıktığına bakın" dedi.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT