1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan'dan Demirtaş'a Yanıt
Başbakan'dan Demirtaş'a Yanıt

Başbakan'dan Demirtaş'a Yanıt

Başbakan Davutoğlu, Ağrı'da 5 PKK'lının ölümü ve 4 askerin yaralanmasının 'çatışma değil tezgâh' olduğunu savunan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ı yalan söylemekle suçladı, "Bölgede uyguladıkları baskıyı örtmeye çalışıyor" dedi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu Cumartesi günü Ağrı'da yaşanan olaylarla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sözlerine cevap verdi. Davutoğlu, 5 PKK'lının ölümü ve 4 askerin yaralanmasının 'çatışma değil, tezgâh sonucu' meydana geldiğini, yaralı askerlerin HDP'liler tarafından taşındığını belirten ve bununla ilgili Twitter hesabından fotoğraflar yayınlayan Demirtaş için; "Yalan söylüyor" dedi.

"Uluslararası Siyer Sempozyumu"nun kapanış töreni için gittiği Cemal Reşit Rey Konser Salonu girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu şu ifadeleri kullandı: 

"Çok açık bir şekilde söylüyorum, Sayın Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor. Tam seçim ortamına Türkiye girmişken ve herkes seçim kampanyasına hazırlanırken, maalesef son derece provokatif ama bu provokasyon tamamıyla bölücü terör örgütünün taraflarından gelmiştir. Demirtaş olayları karartmak suretiyle bölgede uyguladıkları baskıyı örtmeye çalışıyor."

Davutoğlu, Demirtaş'ın 'meşru bir siyasal parti lideri' mi yoksa 'terör örgütü savunucusu' mu olduğuna karar vermesi gerektiğini belirtti.

Demirtaş'ın iddiaları

Selahattin Demirtaş, partisinin Kadıköy'deki mitinginde yaptığı konuşmada çatışma bölgesinde kalan 15 askerin terk edildiğini ve bunlardan 8'inin yaralı olduğunu belirttikten sonra şunları söylemişti:

"HDP’li arkadaşlarımız, o bölgeye giderek yaralı askerleri çatışma bölgesinden çıkardı. Yaralı askerleri almaya gittiğinde helikopterden ateş açıp, bir HDP’li arkadaşımızı şehit ettiler. Bir gerillayı da helikopterden ateş açarak öldürdüler. Yaralı askerleri çarşaflarla taşımak zorunda kalıyor arkadaşlarımız, fotoğrafları var görüntüler var. Ülkeyi yönetenler lüks uçaklarla, helikopterlerle gezerken orada tek bir ambulans yoktu."

Demirtaş "Ağrı'da yaralanan askerleri bizim arkadaşlarımız taşıdı" açıklamasının ardından olay yerine ait olduğunu söylediği fotoğrafları Twitter hesabından paylaştı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT