1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Başbakan'a Karşı Komplo İçinde Olmayız'
Başbakana Karşı Komplo İçinde Olmayız

'Başbakan'a Karşı Komplo İçinde Olmayız'

Selahattin Demirtaş, İmralı görüşmesi notlarının kendileri tarafından sızdırılmadığını belirterek, "Barış için gerekirse baldıran zehri içeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan'a karşı komplo içinde olmayız.

A+A-

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı görüşmesi notlarının kendileri tarafından sızdırılmadığını belirterek, "Barış için gerekirse baldıran zehri içeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan'a karşı komplo içinde olmayız. Böyle bir ahlaksızlık içerisinde olmayız. Görüşme notları bizim tarafımızdan sızdırılmadı" dedi. Kendilerinin de konuyla ilgili bir inceleme yaptıklarını söyleyen Demirtaş, "Sayın Başbakan'ın içinin rahat olması lazım. Biz bu süreçte çözüm olanağının zeminini güçlendirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

İmralı'da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın, PKK'nın Kandil'deki yöneticilerine yazdığı mektubu götürdüğü belirtilen BDP heyeti Kuzey Irak'ta temaslarını sürdürüyor. İki gündür Süleymaniye'de bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yardımcısı Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanları Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, geçen hafta İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet bu sabah İslami Birlik Partisi'ni ziyaret etti. Görüşme çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı görüşme notlarının basına sızdırılmasıyla kendilerinin bir ilgisinin olmadığını söyledi. Demirtaş şunları söyledi:

"Şimdi biz de tabi buradan gelişmeleri takip ediyoruz. Öncelikle yayınlanan notlarla ilgili büyük bir benzerlik var. Bizim partideki arkadaşların hazırladığı notlarla ilgili derlenip toplanan notlarla benzerlik var. Tıpa tıp aynısı değil, büyük oranda benzerlik var. Şundan herkes emin olmalı; Partimiz tarafından, her hangi bir partilimiz tarafından hiçbir şekilde bir sızdırma olmamıştır. Bundan son derece eminiz, netiz ama biz de araştırıyoruz. Tabi ki bunu yayınlayan gazeteci bir gazetecilik yapmış. Biz orada bir art niyet aramıyoruz, fakat bir şekilde bizim irademiz ve rızamız dışında nasıl ede edildiği ne amaçla elde edildiğini ne amaçla kullanıldığını biz de araştırıyoruz."

BDP'nin sürece zarar verecek bir davranışta bulunmayacağının altını çizen Demirtaş, "Bir defa sayın Başbakan şundan emin olmalı; Biz parti olarak hiçbir yönetim ve hiçbir arkadaşımız, böylesine bir süreçte süreci tıkayacak, süreci durduracak, zora sokacak bir tutum içerisinde asla olmaz" dedi. Demirtaş, çözüm sürecine yaklaşımla ilgili hükümet ve Başbakan Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulunabileceklerini kaydettikten sonra şöyle dedi:

"Tabi ki Ak Parti hükümetinin ve sayın Başbakan'a yönelik eleştirilerimiz olur bu çözüm sürecindeki yaklaşımına dair, önerilerimiz olur. Biz hiçbir zaman 'Ben baldıran zehri içmeye hazırım' diyen bir Başbakan'a karşı komplo içerisinde olmayız. Böyle bir ahlaksızlık içerisinde olmayız. Bundan herkesin içinin rahat olması lazım. Sayın Başbakan'ın içinin rahat olması lazım. Biz bu süreçte çözüm olanağının zeminini güçlendirmeye çalışıyoruz. Zora sokacak veya tartışmanın önünü kesecek bir tutum içerisinde asla olmayacağız. BDP'nin ilk günde beri tutumu budur bundan sonra da tutumumuz bu olacaktır."

"SAMİMİ DURUŞ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan'a çağrı yapmak istediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun nasıl elde edildiği meselesini bizde araştıracağız. Varsa bir kusuru olan, bunu açıklıkla kamuoyuyla da paylaşacağız. Fakat bizim cephemizden doğrudan süreci tıkama, komplo, sayın Başbakanı zora sokma anlayışının olmadığını bilmesi lazım. Bu iç rahatlığı ile hareket etmesi lazımdır. Kaldı ki bu notların yayınlanması ile birlikte bir iki gündür yürütülen tartışmalarda görüldü ki, kamuoyundaki o güçlü destek güçlü rüzgar hiçbir şekilde bu tür gelişimlerle sürecin sekteye uğramasına izin vermez. Bu nedenle biz işimize bakalım. Kaldı ki İmralı'ya giden heyetimizin yürüttüğü tartışmalar oradaki diyalog ve görüşmeler, bunların nasıl formüle edileceği, çözüm sürecinde pratiğe nasıl dönüştürüleceği önemlidir. Oradaki tartışmaların, oradaki aslında bir nevi özel diyebileceğimiz görüşmelerin, o ortamda, samimi ortamda sohbet ortamında ifade ediliş şekli ile yansıtma biçimi arasında, yazıya dökülme biçimi arasında, tartışma biçimi arasında farklılıklar da olabilir. Bütün bunların doğru anlaşılması lazım."

Sürecin etkilenmemesi konusunda kesinlikle samimi duruş içerisinde olacaklarını söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:

"Ben buradan bir kez daha söylüyorum. Partimiz asla bu süreçte gayri ahlaki bir tutum içerisinde olmayacaktır. Komploculara, süreci tıkamaya yönelik niyeti olanlara karşı da sert tutumumuz olur. Dediğim gibi biz sayın Başbakan'a, Ak Partiye karşı eleştiri hakkımızı saklı tutarak böyle bir dönemde sayın Başbakan'a dönük olası bir komployu engellemekle birlikte, ahlaki olarak kendimizi sorumlu görürüz bırakın komplo yapmayı bu nedenle içi rahat olsun. Bizler sağlam durdukça, hiç kimse engelleyemez. Çözüm olur mu olmaz mı, içi dolar mı o ayrı bir şey. Ama bir birimizi eleştirirken samimi olacağız, ahlaki davranacağız. Yani arkadan birbirini vuran bir yöntemi biz asla benimsemedik. Arkasından kuyu kazma yöntemini asla benimsemedik. Böyle bir tutum içerisinde olmadığımızın bir kez daha bilinmesini istiyoruz."

"SÜREÇ ŞEFFAF YÜRÜSÜN"

Başbakan Erdoğan'ın "BDP'liler çok konuştu. Konuştukça da fazla hata yapıldı" sözleri hatırlatılan Selahattin Demirtaş, bu eleştiriye de şu yanıtı verdi:

"Arkadaşlarımız partimizin görüşlerini her platformda savunuyorlar. Sayın Başbakan'ın bundan ne kastettiğini anlıyorum. Tabi ki 'BDP az konuşsun, bu kadar konuşsun' deme hakkını hiçbir parti genel başkanı kendisinde bulmaz, bulamaz. Biz 'Ak Parti Genel Başkanı ve Ak partililer bu kadar konuşsun' demeyiz, diyemeyiz. Fakat kendisine şunu bilmeli ki bu süreç ne kadar şeffaf yürürse, doğru temelde yürürse o kadar güçlü yürür ve enfeksiyonlara o kadar kapalı hale gelir" diye konuştu.

"Karanlık noktalar oldukça o karanlık noktalar, gri noktalar üzerinde spekülasyonlar provokasyonlar yapma ihtimali daha güçlü olur" diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabi şeffaflıkdaki kastımız bir takım özel şeylerin, manipülasyon açık şeylerin ulu orta saçılması değildir. Bu kesinlikle görüş notların sızması ve sızdırılması partimiz tarafından sızdırılmamıştır. Büyük komplo teorilerine girmeden partimizin araştırılmasının sonucunun beklenmesi gerekir. Belki de basit bir teknik ile elde edilmiş bir habercilik başarısıdır diye sonuca ulaşabiliriz."

Selahattin Demirtaş, Süleymaniye'de siyasi partilerle görüşmeleri sürdürdüklerini, Abdullah Öcalan'ın Kandil'deki PKK yöneticilerine gönderdiği mektubun yanıtını beklemediklerini söyledi. Demirtaş, "Tabi ki yanıtı burada beklemiyoruz. Yanıtı mektubu ulaştırdığımız mekanizma ile bize ulaştıracaklar. Yanıtı almak için Süleymaniye'de süreci geçirmiyoruz" dedi.

BDP ve DTK daha sonra 'Goran hareketi' olarak bilinen Değişim Partisi'ni ziyaret etti.

STAR

HABERE YORUM KAT