1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Başbakan Yıldırım: 40 Bin 29 Kişi Gözaltına Alındı
Başbakan Yıldırım: 40 Bin 29 Kişi Gözaltına Alındı

Başbakan Yıldırım: 40 Bin 29 Kişi Gözaltına Alındı

Başbakan Yıldırım, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında, 40 bin 29 kişinin gözaltına alındığını, 5 bin 187 kişinin gözaltındaki işleminin devam ettiğini, 20 bin 355 kişinin tutuklandığını açıkladı.

A+A-

Başbakan Binali YıldırımFETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturmalar kapsamında aralarında polis, asker, yargı mensubu, mülki idare amiri ve sivillerin bulunduğu 40 bin 29 kişinin gözaltına alındığını, 5 bin 187 kişinin gözaltındaki işleminin devam ettiğini, 20 bin 355 kişinin tutuklandığını, kamu kurumlarında 79 bin 900 kişinin görevden el çektirildiğini, 5 bin 14 kişinin de kamu görevinden çıkarıldığını, 240 şehit ve 36 darbecinin ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi.   

Başbakan Yıldırım, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında soruları cevaplandırıyor.

"Sıcak darbe girişimi ihtimalinden söz etmiyoruz"

İkinci bir darbe ihtimaline karşı gerekli tedbirlerin alındığını belirten Başbakan Yıldırım şunları kaydetti:

"Uzun vadede yeni bir darbe için kamuda bir potansiyel oluşmaması bakımından bir temizlik harekatı var, bu harekat devam edecek. Yoksa 'Yarın yine bir silahlı darbe girişimi olacak' diye bir ihtimalden söz etmiyoruz, böyle bir öngörümüz yok. Bu konuda gerekli tedbirler alındı. Burada darbenin baş aktörleri niteliğindeki binlerce asker kıyafetindeki terör örgütü mensubu temizlendi. Dolayısıyla burada bir sıcak darbe girişimi ihtimalinden söz etmiyoruz. Darbeyi bastırdık ama bu darbeye sebep olan bunun baş aktörü terör örgütünün bağlantıları henüz tamamıyla ortaya çıkmış ve bunlar tehlike olmaktan çıkarılmış değil, bundan bahsediyoruz."

"İfadeler alındıkça yeni bağlantılar ortaya çıkıyor"

"İfadeler alındıkça yeni bağlantılar ortaya çıkıyor ve onlara doğru gidiyorlar. Bu böyle çorap söküğü gibi gelecek. Nereye kadar gidecekse gidecek. 'Şurada dursun', 'Buraya dokunmayalım' şeklinde bir telkinimiz olamaz." diyen Başbakan Yıldırım, "Yargı, tarafsız ve bağımsız bir şekilden görevini yapmaya devam edecek." şeklinde konuştu.

"Birleştirilmiş bir istihbarat servisi haline dönüştürülüyor"

Başbakan Yıldırım, istihbarat kurumlarına ilişkin düzenlemeye ilişkin, "Bir tarafta MİT, bir tarafta iç istihbarat. Tabii emniyet, jandarma vesaire hepsinin dahil olduğu birleştirilmiş bir istihbarat servisi haline dönüştürülüyor. Bu muhtemelen İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösterecek. Bu yapı, hepsi birlikte Cumhurbaşkanlığına bağlanabilir, Başbakanlıkta kalabilir. En uygun model neyse onu belirlemiş olacağız ama tercihen Cumhurbaşkanlığında olması daha doğru, devletin başı olarak." dedi.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT