1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan ve Cumhurbaşkanından İlk Açıklama
Başbakan ve Cumhurbaşkanından İlk Açıklama

Başbakan ve Cumhurbaşkanından İlk Açıklama

Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül, Uludere’deki vahim olayla ilgili üzgün olduklarını açıkladılar.

30 Aralık 2011 Cuma 13:59A+A-

“Üzüntümüz Çok Büyük!”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu ana kadar benim edindiğim bilgiler, arkadaşlarımdan aldığım bilgiler, yani bu tür kaçakçılıkta 3-5, bilemediniz 10 kişilik gruplar... Ama tabii kullandığı yük taşıyıcılar, açık söylüyorum, katırlar sayısal olarak çok daha fazla olurmuş. Burada 40 kişilik bir grubun olması daha önce gerek Gediktepe gerek Hantepe'deki, oradaki alınan talihsiz neticelerde de biliyorsunuz silahlar bu tür hayvanlarla taşınmıştı ve 'niçin bunlara müdahale edilmedi' diye o zaman da yine yazılı ve görsel medya, herkes bu tür eleştirileri yapmıştı. Bunların hepsi birer ibretti, birer tedbirdi. Bu defa ise böyle bir şeye, yanlışa güvenlik güçlerimizin düşmemesi... Ama talihsiz bir netice, üzüntü verici bir netice” dedi. 

Erdoğan, Irak'ın Uludere sınırına yakın kesiminde yaşanan olayla ilgili olarak, “Maalesef işte, Uludere'deki 3 köyün mensuplarının bu sigara kaçakçılığı vesaire, bu tür şeyi yapan bir grup... Bunların yarıya yakını 20 yaş altı, diğerleri 20 yaş üstü olan insanlardan oluşan bir gruptu. Burada 35 vatandaşımız böylece ebediyete intikal etti. 1 vatandaşımız yaralı... Tabii burada üzüntümüz bu noktada büyük.” dedi. 

Erdoğan, medyadaki bazı eleştirileri ise acıması buldu: “Haftanin'deki olayla ilgili atılan bazı gazete başlıkları çok acımasız, çok insafsız. 'Devlet halkını bombaladı' gibi bir başlık... Bunlar acımasız başlıklardır. Bir defa hiç bir devlet halkını kalkıp da kastı mahsusa ile bombalamaz. Geçmişte bu tür şeyler belki yapılmış olabilir ama bizim iktidarımız döneminde böyle bir şeyin olması mümkün değildir.”

Cumhurbaşkanı Gül'den Uludere Açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak'ın Uludere sınırına yakın kesiminde yaşanan olayla ilgili olarak, “Çok talihsiz bir olay olmuştur. Bilgiler göstermektedir ki, hayatını kaybedenlerin hepsi sivil vatandaşlarımızdır. Bundan dolayı sivil, asker hepimizin üzüntüsü gerçekten büyüktür. Muhakkak ki bununla ilgili araştırmalar, nasıl olduğu araştırmaları titiz bir şekilde yapılacaktır.” dedi.

“Milletimize ve ailelere başsağlığı diliyorum. Üzüntümüz gerçekten büyüktür ama kesinlikle arzu edilmeyen, hiçbir zaman düşünülmeyen böyle talihsiz, üzücü bir olayla karşılaştık.”

'Bu konuda çok eleştiriler oldu. Bunlarla ilgili ne söyleyeceksiniz?' diye sorulan Gül, “Muhakkak ki konu takip ediliyor. Şu anda sıcağı sıcağına bir şey söylemek doğru değil. Genelkurmay'dan ve Şırnak Valisinden aldığımız bilgiler, Başbakan ile yaptığımız görüşmeler ve elde edilen bilgiler neticesinde hepimizin üzgün olduğunu söylemek istiyorum. Tekrar ailelere başsağlığı dilemek istiyorum.” dedi. 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum