1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan: ÖYM'ler Kaldırılabilir
Başbakan: ÖYMler Kaldırılabilir

Başbakan: ÖYM'ler Kaldırılabilir

Başbakan Erdoğan, 3. ya da 4. yargı paketinde Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili bir düzenleme olmayacak dedi.

A+A-

Başbakan Erdoğan, 3. ya da 4. yargı paketinde Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili bir düzenleme olmayacağını ama bu konuda bir çalışma yürütüldüğünü, tamamen kaldırılmasının da gündemde olduğunu söyledi.

İşte Başbakan'ın açıklamalarından satırbaşları;

* CMK 250 ile ilgili sıkıntılar var

* Adalet Bakanlığı bir çalışma yürüyor

* Özel Yetkili Mahkemeler tamamen kaldırılabilir...

Yeni Anayasa konusunda Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Uzlaşı Komisyonu ile biraraya gelen Başbakan Erdoğan, bir süredir gündemde olan Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili açıklamalar yaptı.

Başbakan Erdoğan, Özel Yetkili Mahkemelerin tamamen kaldırılabileceğini söyledi. Erdoğan, 3 ve 4. yargı paketinde CMK 250 ile ilgili bir düzenlemenin olmadığını ancak Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili Adalet Bakanlığının bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Erdoğan, "tamamen kaldırma dahil herşey olabilir ama bu konu yapılacak çalışmalar sonucunda netice kazanır" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamaları yaptığı sırada Habertürk canlı yayınında soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili bir çalışmanın sürdüğünü ifade etti.

ARINÇ TASARI DA TASLAK DA YOK DEMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ise dün Bakanlar Kurulu toplantısında Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili tasarı da taslak da yok açıklamasında bulunmuştu.

İşte konuyla ilgili sorulan sorular ve Başbakan Erdoğan'ın verdiği yanıtlar;

- Bu dönem yetişir mi?

Bakalım yetişir mi yoksa sonraya mı kalır o artık hazırlıklara bağlı. Şu an Genel Kurul’un gündeminde olan önemli maddeler var. Onları önce bir halledelim.

- Ses kayıtları çok tartışılıyor…

Bu durumların hepsi tartışılıyor, görüşülüyor, müzakere ediliyor. Bundan sonra TBMM Genel Kurulu’nda neyin kararı verilirse bizim kabulümüzdür.

- Dün Sayın Arınç’ın açıklamalarından sonra bazı yorumlar yapıldı. Sanki ÖYM’lerle ilgili bir geri adım söz konusu gibi. Böyle bir şey söz konusu mu?

ÖYM’leri kuran bizim iktidarız. Çalıştı ve çalışması esnasında da faydalı olduğu zamanlar oldu. Maalesef zararlı olduğu anlar oldu. Biz ideali yakalamak durumundayız. Uygulama esnasında bir çok gerçekleri görmüş olduk. Dolayısıyla bu yasaları yapan bu Parlamento. 250 ile ilgili düzenlemeyi yapan da bu Parlamento. Nasıl yaptıysa şimdi bunun üzerine daha farklı bir düzenlemeyi de yapma yetkisi hakkı bunundur. Niçin? Çünkü burada ülkemiz, milletimiz ne denli bu işten memnun ya da değil bizim için milletimizin memnuniyetidir asıl olan. Memnuniyetin olmadığı noktada da memnuniyetin olacağı şekle dönüştürmek Parlamento’nun görevidir. Çünkü bu Parlamento millet için vardır. Miletlin Parlamentosu’dur. Bundan da kimsenin rahatsız olmaması gerekir.

- Tamamen kaldırılması mı yoksa yetkilerin sınırlandırılması mı söz konusu?

Tartışmalar, müzakereler yapıldıktan sonra her şey olabilir.

Aktifhaber 

HABERE YORUM KAT