1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan: Müsteşar Yerine Beni Alın
Başbakan: Müsteşar Yerine Beni Alın

Başbakan: Müsteşar Yerine Beni Alın

Yargının, MİT Müsteşarı ve görevlilerini ifadeye çağırmasını “çizmeyi aşmak” olarak değerlendiren Başbakan Erdoğan “Onları ben görevlendirdim, gelin beni alın” dedi.

A+A-

Başbakan Erdoğan, dün akşam ATV ve A Haber ’in ortak yayınına konuk oldu. Erdoğan, Kürt sorunu, MİT krizi, Başkanlık sistemi gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle:

» MİT KRİZİ Özel Yetkili Mahkemeler tartışması MİT Müsteşarımın ifadeye çağrılması ile başladı. Burada yargı her şeyi bir kenara koyup yürütme alanına girme gibi bir adım attı. Siz hangi şartlarda MİT müsteşarını dinleyebilirsiniz bu belli. Şüpheli sıfatıyla çağırırsanız burada her şey alt üst olur. Burada devletin tekerine çomak sokmak gibi olur. Benim müsteşarım kimseye Oslo’da falan bir yazı vermek gibi bir şey söz konusu olamaz.

Bölücü terör örgütlerinin sitelerinde çıkan yazıları delil olarak iddianameye koyarsanız olmaz. MİT müsteşarım adaya giderken bile terörle mücadele konusunda ne yapabilirizin mücadelesini veririz diyorlar. Ben ilk olarak Emre Bey’le bu süreci başlattım. Yardımcıları olan hanımefendi de bu süreçte aynı adımları attı. Burada iyice çizmeyi aşan bir adım atıldı. Bana bağlı olan müsteşarımı alırsanız ben durmam. Ha alacaksanız beni alın.

Yargı kalkıp burada yardımcı olmak yerine bu kadar önemli kurumları bir şüpheye sevk ederse nasıl çalışacaklar. Ondan sonra siz çalıştıracak insan bulamazsınız. Bu ister istemez ‘Biz devlet içinde ayrı bir devletim’ diyerek Cumhurbaşkanı’na kadar herkesi çağırırım diyebiliyor. Çağırdım oldu diyebiliyorlar.

» KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME CHP’nin attığı adım olumlu bir yaklaşımdır. Bize sunulan paket daha çok bir tesbit niteliğindedir. Burada öneri olarak sunulan iki şey var; birisi toplumsal mutabakat, diğeri akil adamlar komisyonu. CHP’nin toplumsal mutabakat komisyonu önerisinin MHP’nin açıklamalarıyla birlikte otomatik olarak düşmüş oldu. MHP’nin bu tavrıyla mutabakat sağlanamaz.

» ULUDERE’YE GİTME TEKLİFİ Kılıçdaroğlu’nun bu teklifi laf arasında geçti. Kendisine ‘bu işi birlikte yapalım, birlikte çok yere gideriz’ dedim. Pekçok sorun bölgesine birlikte gidebiliriz.

» YENİ ANAYASA Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı tanımını getireceğiz. Bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. İnsanlar Kürt olabilir, Çerkez olabilir ama önemli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır.

» BAŞKANLIK SİSTEMİ: Bana göre üç tane başlık var: Başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi ve partili başkanlık sistemi.. Bir de şimdiki sistem.. Bizim derdimiz rejimle değil, sistemi nasıl verimli kulanabiliriz. Nedense bazıları çok çekiniyor. Neden? Bırakın konuşulsun, tartışılsın. Dünyada bu nasıl çalışıyor, bunun bilinmesinden ne zarar gelir? ABD’deki yönetim mekanizması çok daha iyi.

TARAF 

HABERE YORUM KAT