1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Başbakan Erdoğan'ın Taahhüdü Yeterli”
“Başbakan Erdoğanın Taahhüdü Yeterli”

“Başbakan Erdoğan'ın Taahhüdü Yeterli”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, “Kişisel olarak böyle bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Kaldı ki Pişmanlık Yasası diye tabir edeceğimiz yasal düzenlemeler geçmişte yapılmıştı. "

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, parti genel merkezinde Ankara Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu (ANGİAD) Başkanı Abdullah Değer ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, kabulde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da cevapladı. Akil adamlar komisyonun TBMM çatısı altında kurulmasının söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine Şahin, TBMM’deki komisyonların İç Tüzüğe göre oluşturulduğunu anımsattı. Şahin, şöyle konuştu:

“Böylesine özel bir konuda, ‘akil adamlar komisyonu adı altında bir komisyon kurulması işini İç Tüzüğün neresine bağlayarak hareket edeceksiniz’ konusunda eski bir meclis başkanı olarak tereddütlerim var. Sanıyorum bu konuda Sayın Başbakan, Sayın Adalet Bakanı, Sayın Başbakan Yardımcısı Atalay açıklamalar yaptılar. Gerçi bir araya gelmiş ve bunları konuşmuş değiliz ancak TBMM’nin dışında tamamen sivil bir anlayışla böyle bir komisyonun kurulmasını düşündüklerini tahmin ediyorum, Sayın Başbakan’ın ve hükümetimizin. İç Tüzük çerçevesinde böyle bir komisyonun Meclisçe kurulmasının hem hukuki hem de siyasi bir takım zorlukları olacağı kanaatindeyim.”

Sınır dışına çıkışlarda TBMM’ye görev düştüğü yönünde görüşler olduğu hatırlatılarak, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Şahin, Başbakan Erdoğan’ın bu konudaki açıklamaları ve taahhüdün çok önemli olduğunu vurguladı. Erdoğan’ın “Çekilirlerse herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmayacaklar” dediğine işaret eden Şahin, “Ben bunun kafi bir taahhüt olduğu kanaatindeyim” dedi.

Şahin, “Yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var mı?” sorusuna da şöyle yanıt verdi: “Ben kişisel olarak böyle bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Kaldı ki Pişmanlık Yasası diye tabir edeceğimiz yasal düzenlemeler geçmişte yapılmıştı biliyorsunuz. Konuya bu çerçeveden de yaklaşılabilir. Eğer o yasada daha da rahatlatıcı, uygulamada karşılaşılacak birtakım sorunları daha kolay çözücü düzenlemelere ihtiyaç olursa o bağlamda bu değişiklikler yapılabilir. Zaten bir altyapı, yasal düzenleme var. Belki o bağlamda tekrar bir değerlendirme yapılabilir diye düşünüyorum.”

AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yönelik saldırılarla ilgili yürütülen operasyonların anımsatılması üzerine de Şahin, emniyet teşkilatının failleri kısa sürede yakalanacağını tahmin ettiğini söyledi. “Eşkal ve isimlerin belirlendiğini biliyorum” diyen Şahin, AK Parti iktidarı döneminde faili meçhul kalmış hiçbir olay olmadığını, bu saldırının faillerinin de mutlaka yakalanarak adalete teslim edileceğini dile getirdi.

 

HABERE YORUM KAT