1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan Erdoğan’dan Darbecilere Ret
Başbakan Erdoğan’dan Darbecilere Ret

Başbakan Erdoğan’dan Darbecilere Ret

Mısır'da askeri darbe sonucu işbaşına gelen cumhurbaşkanı yardımcılarından birinin Başbakan Erdoğan'ı aradığı, ancak Erdoğan'ın görüşmeyi reddettiği ortaya çıktı.

A+A-

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirildi. AK Parti Genel Merkezi'nde yaklaşık beş saat süren toplantıda, yeni anayasa konusunda sonuna kadar masada kalma kararı çıktı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda Meclis'te bulunan dört siyasi partinin anlaştığı 48 maddeye ilişkin CHP ve MHP'nin uzlaşmaz tavrının halka şikayet edilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda Mısır'da Mursi yönetimine yapılan askeri darbe de masaya yatırıldı. Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Mısır Büyükelçisi Abdurrahman Selahattin ile görüşmesinin detaylarını anlattığı toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bir sunum yaptığı bildirildi. Toplantıda, Mısır'ın mevcut hükümeti resmen tanınmaması ve Türkiye'nin darbe karşısındaki tutumundan taviz verilmemesi kararlaştırılırken, bununla birlikte darbe sonucu işbaşına gelen yeni yönetimle de ilişkilerin sürdürülmesi benimsendi.

MKYK'da Başbakan Erdoğan'ın, 'Bizim Mısır'da cumhurbaşkanımız Mursi'dir' dediği öğrenildi. Mısır'da darbe sonrası göreve getirilen yeni Cumhurbaşkan Yardımcısı'nın Başbakan ile görüşmek istediği fakat Erdoğan'ın kabul etmediği bilgisi de MKYK üyeleriyle paylaşıldı. Başbakan ret gerekçesini 'kendi meşruiyetleri için bizi kullanmak istediler reddettik' şeklinde açıkladığı öğrenildi.

YENİ ŞAFAK

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum