1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan Erdoğan: Başkanlık Pazarlığı Yok
Başbakan Erdoğan: Başkanlık Pazarlığı Yok

Başbakan Erdoğan: Başkanlık Pazarlığı Yok

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinin başarılı ilerlediğini PKK’lıların silahlarını bırakarak sınırdışına çıkmasını beklediklerini söyledi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinin başarılı bir şekilde sürdüğünü belirterek, bin 500 ile iki bin kadar PKK’lının silahlarını bıraktıktan sonra yurtdışına çekilmesini beklediklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan, canlı yayınlanan CNN Türk-Kanal D ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, medyanın da olumlu yaklaşımıyla sürecin isabetli gittiğini ve bundan sonra da böyle devam edeceğine inandığını söyledi. Erdoğan, “Geçmişte yapılmış bazı yanlışlar eğer yapılmazsa inanıyorum ki bu işten başarılı bir şekilde çıkacağız” dedi. Eski MİT Müsteşarı Emre Taner döneminde görüşmeleri başlattıklarını anlatan Erdoğan, “Hepsi bugünlerin belki de bir ön hazırlığıydı, çalışmasıydı ve bütün bunları yaparken, asla bunları biz bir pazarlık konusu yapmadık, yapamazdık. Zira ne milletimin bana verdiği böyle bir yetki var. Ne de benim, arkadaşlarımın, partimizin, adalet anlayışımızın böyle bir yaklaşımı sözkonusu olabilir” dedi. Erdoğan, başkanlık uğruna değil amaç uğruna sürecin yürütüldüğünü ifade ederek, şunları söyledi: “Biz riski alıyoruz, bu adımı atıyoruz. Yoksa bir şey karşılığı ‘şunu verelim bunu alalım’ asla böyle bir şey söz konusu değil.”

“Çekilecek yolu bilirler”

Bin 500, iki bin kadar silahlı PKK’lının Türkiye’de olduğunu belirten Erdoğan, çekilme sırasında olabilecek provokasyonlara ilişkin tüm tedbirlerin alınacağını söyledi. Erdoğan, “Hukuk devletinin içindeyiz her şeyden önce. Hukuk devletinin içinde hukuk devletinde yol geçen hanına çevirmek diye bir şey tabii ki olmaz. Bunlar, o geliş gidiş yollarını gayet iyi bilirler. Suriye’yle 910, Irak’la 380-400 kilometre hududumuz var. İran hududu var. Buralar devasa bir sınır. Biz hep şunu söyledik hâlen de onu söylüyoruz. Silah değil, siyaset... Buna doğru bir yaklaşımın kesinlikle telkinini biz de yapıyoruz ve bunu da özellikle bekliyoruz. Dolayısıyla niye silah. Bırak, silahsız olarak geçişini yap” ifadelerini kullandı.

“Öcalan’a ev hapsi gündemizde yok” diyen Başbakan Erdoğan, Öcalan’ın yüksek maliyetine rağmen İmralı’da tutulmasının, halkın huzurunu kaçıracak eylemleri önlemek için olduğunu söyledi.

Âkil insanlar işi bitirecek

Başbakan Erdoğan, âkil insanlar konusunda ise sürecin devam ettiğini ifade ederek, “Bir iki gün içinde biter. İçinizdeki insanlar bile olabilir. 7’şer kişiden oluşan akil insanlar grubu olacak. Bu kişiler içinde bir kişi başkan olacak. Başkanlarla bire bir muhatap olacağım. Âkil insanlar 1 ay içinde işlerini bitirecekler. Masraflarını biz karşılayacağız. O bölgelerdeki STK’ları ziyaret edip. konferanslar düzenleyecekler. Toplumsal algıyı geliştirmek için çalışacaklar. Bakıyorsunuz birileri çomak sokuyor. ‘vur de vuralım, öl de ölelim’ gibi.. Bunlar siyasetçiye yakışmıyor. ‘Senin teröristin kötü benim teröristim iyi’ sonucu çıkar. Bu böyle olmaz” dedi. Erdoğan, halkın sürece destek verdiğini dile getirdi.

Eyalet sisteminden korkmayın

Muhalefetin, eyalet sistemi konusunda yaptığı açıklamaları eleştiren Erdoğan, “Eyalet yapısı hızlı kalkınmayı getirir. Osmanlı’ya baktığımız zaman o güçlü Osmanlı’da Lazistan, Kürdistan eyaletleri vardı. CHP’yi farklı düşünürüm ama MHP hem ‘biz Osmanlıyız’ diyecek diğer taraftan bunlara izin vermeyecek. Seçimler nedeniyle böyle düşünüyorlar. Eğer sen demokrasiden çekiniyorsan her yeri kaybedebilirsin. Bizim endişemiz yok. 81 eyaletin 78’inde milletvekili çıkarmışız. Eyaletlerde de böyle bir endişenin içine girmemize gerek yok” şeklinde konuştu. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokraside ve ekonomik kalkınmada güçlü Türkiye. Bunlara Osmanlı’yı ilave edebiliriz. Osmanlı’daki üniter yapıdaki hoşgörüye hâlâ sahip değiliz. Belediyeyi kabul ediyorsunuz ama seçilmiş valiyi neden kabul etmiyorsunuz. Osmanlı Kürdistan, Lazistan demiş bizim bunu dememize gerek yok. Bizim coğrafi bölgelerimiz var buna göre ortaya koyabiliriz.”

DHKP-C ile omuz omuzalar

DHKP-C operasyonlarına değinen Erdoğan, CHP’nin bu örgütle omuz omuza olduğunu dile getirdi. Erdoğan, AKP Genel Merkezi’ne yapılan saldırıların ardından, muhalefetten geçmiş olsun telefonu gelmemesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak da “Bizim daha önce yaptığımız taslak çalışmalarımız var. İş bitiyor. Artık bundan sonraki süreçte B-C planımızı yapmak. Ana muhalefet ‘tamam‘ derse otururuz. Onlarla olmazsa MHP ile. BDP ile anayasa yapmamız söz konusu değil. Referanduma gideriz” dedi. Erdoğan azınlık okullarının açılması konusunda ise Batı Trakya’daki müftülerin kendi baş müftülerini seçme yetkisine sahip olmasıyla eşzamanlı olarak bu sorunu çözmeye hazır olduklarını söyledi.

TARAF

HABERE YORUM KAT