1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan Erdoğan Barzani İle Görüştü
Başbakan Erdoğan Barzani İle Görüştü

Başbakan Erdoğan Barzani İle Görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile görüştü.

A+A-

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani arasındaki görüşmede, Irak'ta istikrar ve güvenliğin yeniden tesisi için yeni bir siyasi başlangıca ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Irak'taki genel durum ve ikili ilişkiler ele alındı. 

Bu çerçevede, Irak'ta genel seçimlerin tamamlanmasının ardından, beklenen değişimin gerçekleşmesi için siyasi sürecin hızla işletilmesinin önemi vurgulandı.

Görüşmede, ayrıca kriz yaşanan bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine Türkiye'nin AFAD aracılığıyla gerçekleştirmekte olduğu insani yardımların yanı sıra Türkiye ile IKBY arasındaki ekonomi ve enerji sektörü başta olmak üzere ikili ilişkilerin de ele alındığı kaydedildi.

Davutoğlu, Barzani ile görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Dışişleri Resmi Konut'ta yaklaşık bir saat süren görüşme görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Davutoğlu-Barzani görüşmesine İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da katıldı.

Barzani'ye Peşmerge Bakanı Cafer Mustafa, Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ve İçişleri Bakanı Kerim Sincari' de eşlik etti.

AA

HABERE YORUM KAT