1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Başbakan Barzani, Yardımcısı Talabani
Başbakan Barzani, Yardımcısı Talabani

Başbakan Barzani, Yardımcısı Talabani

Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani yeni bölgesel yönetimin başbakanlığı koltuğunda kaldı, Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani de yardımcılığına seçildi.

20 Mayıs 2014 Salı 17:17A+A-

Meclis genel kurulunda yapılan oylamada Neçirvan Barzani, 99 vekilin oyunu alarak önümüzdeki günlerde ilan edilecek hükümetin başbakanı seçildi. Barzani'nin, başbakanlık adaylığına sadece İslami Hareket Milletvekili Şivan Kaladizi hayır oyu verdi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) politbürosundan Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani de 78 oyla başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi. Talabani’nin adaylığına ise Goran Hareketi ve İslami Birlik Partisi karşı çıktı. 

IKBY Meclisi Başkanı Yusuf Muhammet, başbakan ve yardımcısının belirlendiği tasarıyı imza için Bölgesel Başkan Mesut Barzani'ye göndereceklerini söyledi. 

Başbakan Neçirvan Barzani'nin, 19 bakandan oluşan kabinesini oluşturduktan sonra hükümet ilan edilecek. Bu süreç yaklaşık bir ay sürecek.

Kürt bölgesinde 21 Eylül 2013'te yapılan genel seçimlerden sonra partiler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, hükümet kurulmasını geciktirmişti.

Seçim birincisi Kürdistan Demokrat Partisi'nin çabaları sonucu ilk defa bütün siyasi tarafların yer aldığı geniş katılımlı bir hükümet kuruluyor.

Irak Kürtler, ülkedeki genel seçimlerde de parlamentodaki koltuk sayısını artırmayı başardı.

2010'da yapılan seçimlerde 57 sandalye kazanan Kürtler, son seçimde 62 milletvekili çıkardı. Kürtler Erbil, Süleymaniye ve Duhok'un dışında Kerkük'te 8, Musul'da 8, Diyala'da ise 2 sandalye kazandı.

AA

HABERE YORUM KAT