Başbakan Barzani, Yardımcısı Talabani

20.05.2014 17:17
Başbakan Barzani, Yardımcısı Talabani
Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani yeni bölgesel yönetimin başbakanlığı koltuğunda kaldı, Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani de yardımcılığına seçildi.

Meclis genel kurulunda yapılan oylamada Neçirvan Barzani, 99 vekilin oyunu alarak önümüzdeki günlerde ilan edilecek hükümetin başbakanı seçildi. Barzani'nin, başbakanlık adaylığına sadece İslami Hareket Milletvekili Şivan Kaladizi hayır oyu verdi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) politbürosundan Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani de 78 oyla başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi. Talabani’nin adaylığına ise Goran Hareketi ve İslami Birlik Partisi karşı çıktı. 

IKBY Meclisi Başkanı Yusuf Muhammet, başbakan ve yardımcısının belirlendiği tasarıyı imza için Bölgesel Başkan Mesut Barzani'ye göndereceklerini söyledi. 

Başbakan Neçirvan Barzani'nin, 19 bakandan oluşan kabinesini oluşturduktan sonra hükümet ilan edilecek. Bu süreç yaklaşık bir ay sürecek.

Kürt bölgesinde 21 Eylül 2013'te yapılan genel seçimlerden sonra partiler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, hükümet kurulmasını geciktirmişti.

Seçim birincisi Kürdistan Demokrat Partisi'nin çabaları sonucu ilk defa bütün siyasi tarafların yer aldığı geniş katılımlı bir hükümet kuruluyor.

Irak Kürtler, ülkedeki genel seçimlerde de parlamentodaki koltuk sayısını artırmayı başardı.

2010'da yapılan seçimlerde 57 sandalye kazanan Kürtler, son seçimde 62 milletvekili çıkardı. Kürtler Erbil, Süleymaniye ve Duhok'un dışında Kerkük'te 8, Musul'da 8, Diyala'da ise 2 sandalye kazandı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim