1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan Anadilde Savunma İçin Talimat Verdi
Başbakan Anadilde Savunma İçin Talimat Verdi

Başbakan Anadilde Savunma İçin Talimat Verdi

Başbakan, ana dilde savunma yapma konusunda çalışma yapılmasını istedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''anadilde savunma yapma'' konusunda gerekli çalışmanın yapılması için ilgili bakana talimat verdiğini açıkladı.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili, ''Bugün açlık grevlerinin eğer dayanaklarından birisi olarak ana dilde savunma yapma imkanının getirilmesi düşünülüyorsa bu konu CMK'nın 202. maddesinde yapılacak bir eklemeyle önümüzdeki günlerde esasen gerçekleştirilecektir'' dedi.

Bülent Arınç, Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülmemesi konusunda, ''Abdullah Öcalan avukatlarıyla görüşmeler yapıyordu. Ancak iki sebeple görüşmeleri kesildi. Bunlardan bir tanesi avukatlarının bir kısmının başka davalar sebebiyle tutuklu veya hükümlü bulunmasıdır. İkincisi, kendi sözlerini dışarıya yanlış aksettirdiği iddiasıyla bizzat kendisi tarafından avukatlarıyla görüşmemek isteğidir'' diye konuştu.

Arınç, konuşmasına şöyle devam etti:

''Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş bir insanın, hakkındaki karar kesinleşmişse, o zaman avukatlarıyla bu konuda görüşmesinin uluslararası hukuk çerçevesinde karşılığı yoktur. Ancak o kişi başka başka sebeplerle avukat talep ederse, isteğini infazla yetkili olan Adalet Bakanlığı'mızın uygun görmesi lazım. Abdullah Öcalan herhangi bir konuda avukatlarıyla görüşmeyi arzu ederse bu imkanın Adalet Bakanlığı'nca sağlanması mümkün olabilir. Bunun imkan içerisinde olması tamamen hukuk çerçevesinde kararlaştırılacak bir konudur. Bunu ya biliyorlar ya bilmiyorlar veya bilmezden geliyorlar.''

Arınç, PKK'nın talimatıyla başlayan ve BDP'nin de desteklediği cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona erdirilmesi için çağrıda bulundu.

HABERE YORUM KAT