1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başbakan: AK Parti’ye Bomba Ergenekon’dan
Başbakan: AK Parti’ye Bomba Ergenekon’dan

Başbakan: AK Parti’ye Bomba Ergenekon’dan

Başbakan Erdoğan, bombalı saldırıların Ergenekon’la bağlantılı olduğunu açıkladı, çözüm sürecinden geri adım yok mesajı verdi.

A+A-

Haber: Arzu Yıldız / TARAF

Ankara’da önceki gün Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezi’ne düzenlenen bombalı saldırılara ilişkin olarak 19 görgü tanığının bilgisine başvuruldu. Tanıklar, her iki olay için de benzer ifadeler verdiler: “İsteselerdi polisleri vururlardı kimseyi hedef almadılar. Saldırıdan sonra olay yerinden kaçarak uzaklaştılar.”

Ankara’da önceki akşam saat 20:40’da AKP Genel Merkezi’ne, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın makam odasının bulunduğu 8. kat ile 7. kat arasında bulunan bölüme, 200 metre uzaklıktaki bir noktadan LAW (Light Anti-tank Weapon) silahıyla saldırı düzenlendi. Aynı saatlerde Adalet Bakanlığı ziyaretçi girişine de 40 sene öncesine ait Rus tipi el bombası olduğu ifade edilen iki adet el bombası atıldı.

Saldırıların ardından inceleme başlatan polis ve MİT yetkilileri, AKP Genel Merkezi’ne saldırının düzenlendiği Sögütözü Sitesi sakinlerinin bilgisine başvurdu. Çevredeki güvenlik kameraları incelemeye alındı. Kamera kayıtlarına göre, saldırgan Sitenin arkasında bulunan boş araziye önce LAW silahının içerisinde bulunduğu çantayı bıraktı. Daha sonra Başbakan Erdoğan’ın makam odasını gören ana caddede bir müddet dolaşıp AKP Genel Merkezi’nin tam karşısında bulunan Söğütözü Sitesi‘nden tekrar içeri girdi. Kısa süre sonra çantadaki silahı çıkartarak ateşledi. Saldırgan çantasını olay yerinde bıraktı. Olay yerinde DHKP-C’ye ait örgütsel döküman da bulundu.

Göz göze geldi

Saldırgan kaçarken, sitede oturan bir kadın vatandaş ile karşı karşıya geldi. Güvenlik güçleri saldırganı gören kadının olaydan hemen sonra bilgisine başvurdu. Görgü tanığı kadın “Bir an göz göze geldik. Saldırıdan sonra hemen kaçarak uzaklaştı” şeklinde beyan verdi ve saldırganın koyu renk giyimli 35 yaş civarında bir erkek olduğunu ifade etti. Saldırının ardından incelemeye alınan kamera görüntülerinde de polis, silahı ateşleyen dışında iki erkek eşkâli belirledi. Bu iki kişinin saldırının düzenlendiği noktaya çok yakın mesafede bulundukları, olaydan sonra boş araziden otobana doğru koştukları belirlendi.

“Polisler ne olduğunu anlamadı”

AKP Genel Merkezi’nin önünde görev yapan polis ekiplerinin, saldırının ardından sokağa dökülen Söğütözü Sitesi sakinlerinin çığlıkları üzerine olaydan haberdar olduğu tanık ifadelerinde yer aldı. Dumanı gören polislerin durumu yetkililere ilettiği bildirildi. Olayın ardından Ankara otoban çıkışlarında polis çevirmeleri yapıldı. Saldırının düzenlendiği noktada bulunan çanta ve LAW parçaları üzerinde incelemelerde bulunan ekipler, saldırının profesyonelce yapıldığını bildirdi. Genel Merkez’in saldırılara karşı korunaklı yapılmış olmasının, patlamanın etkisini azalttığı dile getirildi. Zanlıların kaçış güzergâhı ise eğitimli köpeklerce tesbit edildi. Olay yerinde bırakılan çantayı kokladıktan sonra iz süren köpekler, Atatürk Orman Çiftliği’ne kadar zanlıların kaçtığını tesbit etti.

Ankara TMK. 10. Madde’yle Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Şahin olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı tüm birimlerin emniyet müdür yardımcıları da incelemeleri yakından izledi. Müdürler olayın ardından TEM Şube’de sabahlayarak durum değerlendirmesi yaptı. Saldırının ardından bölgeye gidenler arasındaki isimlerden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Taraf ’a yaptığı açıklamada “Olayda yaralanan olmadı. Binada da ufak çaplı hasarlar var” dedi. İçişleri Bakanı Muammer Güler de, olayla ilgili gözaltı olmadığını ancak soruşturmanın geniş çaplı olarak sürdürüldüğünü açıkladı.

Öte yandan dün sabah saatlerinde İstanbul’da Maltepe Kaymakamlığı yakınlarında bir ses bombası patladı. Kartal’da bulunan bir bomba ise imha edildi. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Erdoğan: Saldırılar Ergenekon’la bağlantılı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırıların Ergenekon ile bağlantılı olduğunu açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Danimarka’da Üstyönetici (CEO) Forumu’na katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, saldırıları “alçakça” niteleyerek, kınadığını bildirdi. Başbakan Erdoğan, “Son derece kritik, son derece hassas bir süreçten geçerken yapılan bu saldırılar çok açık şekilde, demokrasiye, çözüm sürecine, milli iradeye ve kardeşliğimize yapılmış saldırılardır. Terör kimi, nereyi hedef alırsa alsın elbette kötüdür ancak bir siyasi partiyi, demokrasinin, millet iradesinin, çok sesliliğin en önemli unsurunu hedef almak takdir edersiniz ki çok daha kötüdür” diye konuştu. Faillerin kısa sürede yakalanacağını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Olayın bir başka boyutu da bunun Ergenekon ile olan bağlantısıdır. Geçmişte de buna benzer şeyler hep olmuştur. Türkiye ne zaman sağlıklı bir sürecin içerisine girmişse böyle bir dönem içerisinde bu tür zaman zaman derin devlet gibi, zaman zaman Ergenekon gibi bu tür bağlantılar ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede benzer eylemler olmuştur. Şu andaki eylem de bunun bir benzeridir. Artık farklı bir Türkiye var. Bir diğer taraftan çözüm sürecinin gayreti içerisinde olan bir Türkiye var. Çözüm sürecini engellemeye çalışan bir terör örgütü ortada var. Tabii biz bunlara pabuç bırakmayacağız. Bu süreci ertelemek düşüncesi söz konusu değiliz. Kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.”

İki saldırı da DHKP-C tarafından üstlenildi

SALDIRILARI DHKP-C üstlendi. Örgütten yapılan açıklamada şöyle dendi: “Başkent Ankara’nın göbeğinde Kızılay’daki adaletsizliğin sembolü olan Adalet Bakanlığı ve halk düşmanı kararların alındığı AKP’nin Ankara’daki Genel Merkez karargâhı saat 21:00 sıralarında savaşçılarımız tarafından vurulmuştur.” Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezi’nin Türkiye’nin Başkenti Ankara’nın göbeğinde en iyi korunan binalar olduğu belirtilen açıklamada, eylemlerin özellikle akşam çalışan personelin kalmadığı geç bir saat seçilerek yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “Her iki eylemimizde de düşman cephesinden polis, herhangi bir AKP’li ya da kurum çalışanı hedeflenmemiştir... Bütün hassasiyetimize rağmen Adalet Bakanlığı’na yönelik yapılan eylemde kurum çalışanı bir kişinin eşinin hafif yaralandığı söylenmektedir. Elimizde olmadan neden olduğumuz bu hafif yaralanmadan dolayı yaralanan kişi ve ailesinden özür dileyerek, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Silahın üç üreticisinden biri Makine Kimya

POLİSİN olay yerinde yaptığı inceleme sonucu, AKP Genel Merkezi’ne yapılan saldırıda 66 mm. çaplı tek atımlık M-72 LAW silahı kullanıldığı anlaşıldı. Atış mesafesi 200 metre olarak tutanaklara geçti. Saldırıda kullanılan LAW silahının atış platformu da olay yerinde bulundu. Silahın üzerindeki parmak izlerinden şüpheli iki kişinin kimliği çıkarıldı. Şahısların kimlikleri 81 ildeki emniyet birimlerine iletildi. ABD tasarımı M-72’ler, Norveç’in yanısıra MKE tarafından Türkiye’de de üretiliyor.

HABERE YORUM KAT