Başakşehir Özgür-Der’de Mescit Sohbetleri Sürüyor...

09.04.2016 18:20
Başakşehir Özgür-Der’de Mescit Sohbetleri Sürüyor...
Başakşehir Özgür-Der tarafından düzenlenen mescit sohbetleri sürüyor.

Cumartesi günleri dernek mescidinde düzenlenen sohbetlerin ikincisi sabah namazını müteakip Hasan Uluman’ın sunduğu tefsir dersiyle devam etti.

Sabah namazını toplu olarak kılan ve içlerinde ilk kez bir özgür-Der faaliyetine iştirak edenlerin de bulunduğu katılımcılar dersi ilgiyle izledi.

Müzemmil suresinin 1-8 ayetlerinin işlendiği programda Hasan Uluman, “örtüye bürünme” kavramına dikkat çekerek, hakikatin hiç bir şekilde üstünün örtülemeyeceğini, tedris edilen bilgiyi aktarmanın zorunluluğunun da bu çerçevede anlaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Tilavet ile Kıraat arasındaki farkları belirten Uluman, aklın okuması olarak anlaşılması gereken “Kıraatin”; vahyi, kevni ayetlerle birlikte okumakla mümkün olabileceğini ifade ettikten sonra, tertil üzere  hayatı kuşatan bir okumanın asıl amaç olduğunu ifade etti.

Coğrafi ve çevresel koşullarda ki değişkenliklerin tertil üzere kuran okuma gerekliliğini ortadan kaldıramayacağını ifade eden Uluman, ayette yer alan üçlü zamansal değişkenlikten yola çıkarak, her müminin kendi için en uygun okuma ortamını oluşturması gerektiğini vurguladı.

Bu çerçevede müminlerin eylemleriyle söylemlerinde ki çelişkinin açıklanamayacak bir durum olduğuna dikkat çektikten sonra, kısa bir duayla sohbetini tamamladı.

Daha sonra dernek salonuna geçilerek tanışma, muhabbet ve kahvaltı faslına geçildi.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim