Barzani'nin Tercihi Türkiye

04.12.2014 17:58
Barzani'nin Tercihi Türkiye
Neçirvan Barzani, Kerkük'te üretilen tüm petrolün, Ceyhan'a giden kuzey boru hattına bağlanması için teknik çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük'te üretilen tüm petrolün, Ceyhan'a giden kuzey boru hattına bağlanması için teknik çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısında, Bağdat ile yaptıkları petrol sevkiyatı ve bütçe paylaşımı anlaşmasına ilişkin bakanları bilgilendirdi. 

IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada konuşmasına yer verilen Barzani, imza attıkları anlaşma gereğince kendi petrollerinden 250 bin, Kerkük petrolünden 300 bin varil olmak üzere günlük 550 bin varili merkezi hükümetin kontrolünde ihraç edeceklerini kaydetti. 

Anlaşma kapsamında bazı çalışmaların başlatıldığını bildiren Barzani, "Kerkük'te çıkarılan tüm petrolün, Kürdistan-Ceyhan boru hattına bağlanması için teknik çalışmalar başlatıldı" ifadesini kullandı. 

Barzani, bütçe paylarının aylarca gönderilmediğini, "Irak Maliye Bakanlığının raporlarına göre merkezi hükümetin, Kürdistan bölgesine 16 trilyon dinar (13 milyar dolar) borcu olduğu" bilgisini paylaştı. 

Neçirvan Barzani, anlaşma kapsamında Peşmerge maaşlarının artık Irak merkezi hükümetince ödeneceğini, bunun da "Kürdistan bölgesi" için büyük bir kazanım olduğunu vurguladı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim