1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Barzani'nin Tercihi Türkiye
Barzani'nin Tercihi Türkiye

Barzani'nin Tercihi Türkiye

Neçirvan Barzani, Kerkük'te üretilen tüm petrolün, Ceyhan'a giden kuzey boru hattına bağlanması için teknik çalışmaların başlatıldığını belirtti.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük'te üretilen tüm petrolün, Ceyhan'a giden kuzey boru hattına bağlanması için teknik çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısında, Bağdat ile yaptıkları petrol sevkiyatı ve bütçe paylaşımı anlaşmasına ilişkin bakanları bilgilendirdi. 

IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada konuşmasına yer verilen Barzani, imza attıkları anlaşma gereğince kendi petrollerinden 250 bin, Kerkük petrolünden 300 bin varil olmak üzere günlük 550 bin varili merkezi hükümetin kontrolünde ihraç edeceklerini kaydetti. 

Anlaşma kapsamında bazı çalışmaların başlatıldığını bildiren Barzani, "Kerkük'te çıkarılan tüm petrolün, Kürdistan-Ceyhan boru hattına bağlanması için teknik çalışmalar başlatıldı" ifadesini kullandı. 

Barzani, bütçe paylarının aylarca gönderilmediğini, "Irak Maliye Bakanlığının raporlarına göre merkezi hükümetin, Kürdistan bölgesine 16 trilyon dinar (13 milyar dolar) borcu olduğu" bilgisini paylaştı. 

Neçirvan Barzani, anlaşma kapsamında Peşmerge maaşlarının artık Irak merkezi hükümetince ödeneceğini, bunun da "Kürdistan bölgesi" için büyük bir kazanım olduğunu vurguladı.

AA

HABERE YORUM KAT