1. HABERLER

  2. HABER

  3. Barzani'nin Haber Sitesi Rudaw'a HDP Dayağı
Barzani'nin Haber Sitesi Rudaw'a HDP Dayağı

Barzani'nin Haber Sitesi Rudaw'a HDP Dayağı

Mesud Barzani'nin sahibi olduğu Rudaw haber sitesinin ekibi Ankara'daki Kürt kongresinde HDP’liler tarafından saldırıya uğradı.

A+A-

Rûdaw Medya Grubu ekibi, bugün Ankara’da düzenlenen Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) 5. Genel Kurulu’nu takip etmek üzere gittiği Kocatepe Kültür Merkezi’nde saldırıya uğradı.

HDK yanlılarının saldırısında, kameraman Esad Aydın ile montaj sorumlusu Faruk Albayrak yaralanırken, kameraları da kırıldı. Saldırganlar, Rudaw ekibinin malzemelerine de el koydu.

MİT KANALISINIZ SUÇLAMASI

Rûdaw muhabiri Şevket Herki, ekip arkadaşlarına saldıran kişilere, malzemelerinin geri verilmesini, HDK tarafından davet edildiklerini belirtirken, saldırganlardan, “Siz MİT’in kanalısınız, buradan gidin” cevabını aldı.

Olay üzerine Rûdaw ekibi, saldırganlardan şikayetçi oldu. Faruk Albayrak, olayı şöyle anlattı:

“Kongreyi takip etmek üzere Kocatepe Kültür Merkezi’ne gitmiştik. Çekimlerden sonra, oturup montaj yapıyordum. O sırada 2’si kadın, 5 kişi bana ve kameraman arkadaşıma yönelip hangi kanaldan olduğumuzu sordu. Biz de ‘Rûdaw’ dedik. Ardından küfür ve hakaretlere başladılar. ‘Rûdaw MİT’in kanalı, sizler hainsiniz, işbirlikçisiniz' deyip saldırıya geçtiler.”

7 KİŞİ RUDAW MUHABİRİNİ DÖVDÜ

Kameraman Esat Aydın olayı şöyle anlattı:

“Görüntüleri geçmek için uygun bir yer bulmuştuk. Bir süre sonra oradan sesler gelince oraya gittim ve 7 kişinin Faruk’u dövdüğünü gördüm. Bir taraftan da bilgisayarımızı ve kameramızı kırıyorlardı. Kamerayı kırık bir şekilde kurtarabildim”.

Olay sırasında saldırganlar Rûdaw çalışanlarının cep telefonlarına ve bilgisayarlarına da el koydu.

Olayın ardından Rûdaw Medya Grubu Ankara Temsilcisi Kemal Avcı, Halkların Demokratik Partisi Medyadan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Saruhan Oluç ile görüştü.

Oluç, Avcı'ya olayı tasvip etmediklerini, saldırganları yakalayacaklarını, el konulan cep telefonlarını bulup iade edeceklerini söyledi.

Ancak daha sonra cep telefonları iade edilmediği gibi saldırganlar da bulunamadı. Saldırıya uğrayan ve eşyalarına el konulan Rûdaw çalışanları karakola giderek şikayetçi oldu. 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum