1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Barzani’den “Suriye” Talimatı
Barzani’den “Suriye” Talimatı

Barzani’den “Suriye” Talimatı

IKYB Başkanı Barzani, Suriyelilere gönderilen yardımların sınırdan geçişinde gerekli imkanların sağlanması talimatını verdi.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani’nin, Suriyelilere gönderilen yardımların sınırdan geçişinde gerekli imkanların sağlanması için IKYB’ye talimat verdiği belirtildi.

IKBY Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Barzani’nin talimatları çerçevesinde IKYB’nin Suriye’den Irak’ın kuzeyine sığınan on binlerce Suriyeliye ev sahipliği yaptığı ve Suriye’deki halka yakıt ve temel ihtiyaç yardımlarını ulaştırmak için uygun bir mekanizma bulmaya çalıştığı kaydedildi.

Açıklamada, Barzani’nin sınırdan yardımların geçişi sırasında silah ve uyuşturucu kaçakçılığına fırsat verilmemesi yönünde uyarıda bulunduğu bildirildi.

Bazı yayın organlarında yer alan IKYB’nin Suriye sınırını kapattığına dair iddiaların yalanlandığı açıklamada, bölgeye sığınan Suriyelilerin sayısının 60 bine ulaştığı belirtildi. IKYB Başbakanı Neçirvan Barzani de dün yaptığı açıklamada, IKYB’nin Suriye ile olan sınırları kapattığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını, isteyen gazetecilerin sınıra gidip araştırma yapabileceğini söylemişti. 

HABERE YORUM KAT