Barzani: Suriyeli Kürtler Değişime Hazır Olmalı

29.01.2012 00:24
Barzani: Suriyeli Kürtler Değişime Hazır Olmalı
Mesud Barzani: Suriyeli Kürtler değişikliğe hazır olmalı. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeli.

Şam yönetimine muhalif Kürt örgütlerini Erbil’de biraraya getiren Mesud Barzani: Suriyeli Kürtler değişikliğe hazır olmalı. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeli.

 Suriyeli Kürtlerin üç gün sürecek olan konferansı dün Erbil’de başladı. Konferans’tan, Suriye rejimine yönelik halk ayaklanmasını destekleme kararı çıkması bekleniyor.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, bu yıl içinde Ulusal Kürt Konferansı düzenleyeceklerini belirtti. Suriye’deki Kürtlere, kendilerini her türlü değişime hazırlamaları çağrısı yapan Mesut Barzani, bu ülkedeki Kürt siyasi partilerinden ise birleşip tek ses olmalarını ve haklarını şiddette başvurmadan diyalog yoluyla elde etmeye çalışmalarını istedi.

Suriyeli Kürtler şiddetten uzak dursun

Aralarında “kendi kaderini belirleme hakkı”, “Kürt halkının taleplerini garanti altına alacak bir Anayasa” ve “Demokratik Suriye’nin de yer aldığı, Suriyeli Kürtlerin temel taleplerini içeren beş ayrı başlıkla başlayan ve üç gün süreceği belirtilen konferansa, Federal Kürdistan Başbakanı Berham Salih de katıldı. Mesut Barzani, konferansta yaptığı konuşmada, Suriyeli Kürtlerin kendilerini her türlü değişikliğe hazırlamaları gerektiğini dile getirerek, Suriye’deki Kürt partilerine tek ses olmaları çağrısında bulundu.

Suriye’de 2 milyon Kürt’ün yaşadığını ve bunun kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Barzani, Suriye’deki değişimlerin Kürtlerin yararına olmasını temenni ettiğini dile getirdi. Suriye’deki Kürt partilerine hitaben, “Suriye’de değişimi yapmak bizim işimiz değil, bu sizin göreviniz. Bizim asla Suriye’nin içişlerine karışma gibi bir niyetimiz yok. Suriye’deki Kürt partileri kendi çalışmalarını kendileri belirlemelidir” diye konuşan Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siz neye karar verirseniz biz bunu destekleriz. Sizden tek istediğimiz birlik ve beraberlik içinde hareket etmenizdir. Haklarınızı şiddetten uzak bir şekilde, diyalog yoluyla elde etmeye çalışın ve particilikten uzak, millet çıkarı için çalışın.”

Kürtler barış mesajı gönderecek

Barzani, bu sene içinde Kürt Ulusal Konferansı’nı gerçekleştireceklerini aktararak, bu konferansın amacının bütün dünyaya ve komşu ülkelere barış mesajı göndermek ve Kürtlerin saflarını birleştirmek olduğunu söyledi. Barzani, konferansın ayrıca, ‘‘Bütün Türk, Arap ve İranlılara dostluk eli uzatmak ve bütün dünyaya Kürtlerin barışsever bir halk olduğunu göstermek’’ amacını taşıdığını ifade etti. Barzani konuşmasının sonunda, “Silah ve şiddetin zamanı geçti, kimsenin Kürt halkının varlığını inkâr etme gibi bir lüksü yok” dedi.

TARAF

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim