1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Barzani: “Sabrımızın Bir Sınırı Var!”
Barzani: “Sabrımızın Bir Sınırı Var!”

Barzani: “Sabrımızın Bir Sınırı Var!”

Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, merkezi hükümetle enerji ve bütçe görüşmelerinin ilerlemediğini belirterek, “Sabrımızın da bir sınırı var” dedi.

A+A-

Hafta içinde Türkiye'yi ziyaret edip Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ziyaretle ilgili Kürdistan Demokrat Partisi'ne yakın Rudaw gatezesine konuştu. Barzani, enerji ve bütçe anlaşmazlığı yaşadıkları Bağdat hükümetini eleştirdi.

Bağdat'taki Nuri Maliki hükümetiyle görüşmelerde 'olumlu gelişme' kaydedemediklerini belirten Kürt Başbakan, “Merkezî hükümet Mart ve Nisan bütçesini henüz vermedi. Sadece Ocak ve Şubat aylarının bütçesini gönderdi. Irak’ın diğer bölgelerinin ise tüm  bütçeleri gönderildi" dedi.

Taraflar arasındaki sorunlara da değinen Barzani “Sorunların bir anlaşmaya ulaşmasını bekliyorduk. Bunun için çok sabrettik, ama sabrın da bir sınırı var. Eğer anlaşma olmayacağını anlarsak, biz de kendi başımızın çaresine bakarız” dedi.

Irak Anayasası'ndaki çelişkili maddeler yüzünden Bağdat ve Erbil arasında Kuzey Irak petrollerinin kaderi konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

Erbil, anayasada özerk bölgelere tanınan hakka atfen kendi petrolünü Bağdat'tan bağımsız işleyip satmak istiyor. 

Ancak Maliki hükümeti, anayasadaki 'Irak petrolleri tüm Irak halkına aittir' maddesini gerekçe gösterip bunu reddediyor. 

Henüz meclisten onay almayan 2007 tarihli hidrokabon yasası ise Bağdat'ın tüm petrol gelirlerinden Erbil'e yüzde 17 pay vermesini öngörüyor. 

Maliki hükümeti kendilerinden bağımsız petrol satması halinde Kürt bölgesine ödediği bu payı da kesmekle tehdit ediyor. 

Türkiye bu sorunun çözümü için üçlü mekanizma önerdi. 

İki taraf anlaşana dek Kuzey Irak petrollerinin Türkiye'deki bir banka hesabında tutulmasını teklif etti. 

Ancak Bağdat buna yanaşmadı. 

Kaynak: Rudaw

HABERE YORUM KAT