1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Barzani: PYD Suriye'de PKK Siyaseti Uyguluyor
Barzani: PYD Suriye'de PKK Siyaseti Uyguluyor

Barzani: PYD Suriye'de PKK Siyaseti Uyguluyor

IKBY Başkanı Barzani, “Suriyeli Kürtlerin geleceğinden endişeliyim. PYD, Kürtlerin yaşadığı bölgelerin tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK’nın siyasetini uyguluyor.” dedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Fransız Le Monde gazetesine verdiği mülakat Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmî internet sitesinde yayımlandı.

“Suriyeli Kürtlerin Geleceğinden Endişeliyim”

Bölgedeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Barzani, “Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki özerk Kürt yapılanmasına karşı bu ülkeye yaptığı askerî müdahaleyi nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık, “Suriyeli Kürtlerin geleceğinden endişeliyim. PYD Kürtlerin yaşadığı bölgelerin tamamına el koymuş durumda. PYD, buralarda PKK'nın siyasetini uyguluyor. Türkiye ise PKK ile bir savaş durumunda.” ifadelerini kullandı.

“Suriye’deki Diğer Unsurların Desteğini Sağlayamadı”

PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD'nin tekçi bir politika yürüttüğünü söyleyen Barzani, “PYD, Suriye'deki diğer unsurların desteğini sağlayamadı. Katılımcı bir ortam oluşturmadı. Bölgeye uygun bir siyaset geliştirmedi. Hâlâ Suriye rejimine destek veriyor. Bölgedeki Kürtlerin geleceğini düşünmeden hareket ediyor. Suriye muhalefetiyle uzlaşmadı. Bu gelişmeler bize Suriye'deki Kürtlerin geleceğinin aydınlık olmadığını gösteriyor.” diye konuştu.

“Türkiye'nin Halihazırda Bir Askerî Kampı Bulunuyor”

Barzani, “Türkiye ile iyi ilişkilere sahipsiniz. Türkiye, yönetiminizde olan bölgelerde yerini sağlamlaştırdı. Aynı zamanda bölgedeki silahlı unsurlara destek veriyor. Sizce Türkiye, Musul operasyonuna katılır mı?” sorusu üzerine de şunları kaydetti:

“Türkiye'nin Musul operasyonuna katılacağını düşünmüyorum. Ancak katılacak güçlere yardım edebilir. Doğrudan katılıma gerek yok ve Irak hükümeti buna karşı. Aynı zamanda Türkiye de Musul’un içine girmek istemiyor. IŞİD’le savaşın başlangıcından bu yana Türkiye'nin iki askerî kampı vardı. Ayrıca Musul operasyonu için eğitilen yerel unsurlara da destek veriyor. Türkiye'nin hâlihazırda bir askerî kampı bulunuyor. O da Irak hükümetinin rızasıyladır.”

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum