1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Barzani ile PYD Güçleri Arasında Gerginlik
Barzani ile PYD Güçleri Arasında Gerginlik

Barzani ile PYD Güçleri Arasında Gerginlik

Kürt yönetimini protesto amacıyla binlerce kişi sınıra yürüyünce peşmerge uyarı ateşi açtı.

A+A-

Milliyet gazetesinde yeralan habere göre Irak Kürdistan Bölge Yönetimi'nin Kürtlerin yaşadığı Suriye sınırına hendek kazması PYD taraftarlarını kızdırdı. Hendek kazılması ile birlikte Suriye’den Irka Kürdistanı’na geçişi sağlayan seyyar köprü ise kaldırıldı. Bölgeyi kontrol eden PYD, sınıra hendek kazılmasından dolayı Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi sorumlu tutarak, uygulamadan vazgeçilmesini istedi. Kürt yönetimi ise hendeğin, bölgeden El Kaide bağlantılı örgütlere savaşçı ve mühimmat gönderilmesini engellemek ayrıca Suriye'den bölgeye yönelik tehditlerin önüne geçme amacıyla kazıldığını açıkladı.

Hendeğin Suriye’deki Kürt kazanımına yönelik olduğu gerekçesiyle dün binlerce kişi sınıra yürüdü. PYD Derik örgütünün çağrısı üzerine hendeğin kazıldığı Sihela köyünde toplanan kalabalık gruplar hendeğin kazıldığı noktaya doğru yürüdü. Bu sırada hendek çevresinde ağır makinalı silahlarla önlem alan peşmergeler, sınırı aşmaya çalışan protestocu gruba uyarı ateşi açtı. Sınırda uzun süre protesto eylemini sürdüren kalabalık gruplar okunan bildiri sonrası dağıldı

Bildiride, demokratik bir eylem için sınırda biraraya gelindiği belirtilerek, "Biz Kürdistan'ı birleştirmek, sınırları kaldırmak için mücadele ederken, KDP bu sınırları derinleştirmekte. KDP'ye aramızdaki sınırları kaldırması çağrısında bulunuyoruz" denildi.

9 Nisan'da hendeği protesto amacıyla sınırda yapılan protesto gösterisinde bir PYDli peşmergelerin açtığı ateş sonucu ayağından yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT