1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Barzani Ekonomik Krizi İdari Reformla Aşmaya Çalışıyor
Barzani Ekonomik Krizi İdari Reformla Aşmaya Çalışıyor

Barzani Ekonomik Krizi İdari Reformla Aşmaya Çalışıyor

Barzani, devlet kurumları arasındaki eksikliklerin ortadan kaldırılması ve giderlerin azaltılması amacıyla kararlar aldı.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, hükümet işlerinin daha iyi şekilde düzenlenmesi, devlet kurumları arasındaki eksikliklerin giderilmesi ve giderlerinin azaltılması amacıyla kararlar aldığı bildirildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlığı, anayasanın verdiği yetkiye dayanarak, hükümet işlerinin daha iyi bir şekilde düzenlenmesi, devlet kurumları arasındaki eksikliklerin giderilmesi ve giderlerin azaltılması ekseninde bazı reform kararları aldı" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, kararlara ilişkin şunlar kaydedildi:

"Hükümetin içerisinde bulunduğu durum göz önünde bulundurularak etkili ve ihtiyaca göre idari düzenlemenin yapılması, hükümetin mali sistemin elden geçirilmesi, Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere tüm bakanlıkların maliyesinin revize edilmesi, hükümet daireleri için kiralanan binaların giderlerinin azaltılması ve tekrar kontrol edilmesine karar verildi."

IKBY'de yasal olarak çalışıp, başarılı olan şirketlerden uygun bir mekanizma vasıtasıyla yardım talebinde bulunulabileceğine de yer verilen açıklamada, "Bölgenin içerisinde olduğu ekonomik krizin aşılması ve hükümete bu krizde yardımcı olmak amacıyla kar paylarının bir kısmını hükümetin hazinesine sunabilirler" önerisi yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Kürt bölgesinde yasa dışı yollarla zengin olup yolsuzluklara karışan şirketler hakkında gerekli işlemlerin yapılması ve adil bir mekanizma çerçevesinde bu şirketlerin gelirlerinin hükümetin hazinesine aktarılacağı belirtildi.

IKBY Başkanlığı tarafından çıkarılan reform kararlarının uygulanması ve takibi için bir komisyon oluşturulup, çıkacak sonucun rapor halinde IKBY Başkanı Mesut Barzani'ye sunalacağı aktarıldı.

HABERE YORUM KAT