Bartın'da "Fatiha Suresi" Semineri

13.12.2011 11:55
Bartında Fatiha Suresi Semineri
Bartın Bilgider seminerleri devam ediyor. Bu hafta Şuayip Mekeç, Fatiha Suresi’ni anlattı.

Bilgider'de bu hafta Şuayip Mekeç, Fatiha Suresi’nin anlamı ve önemi üzerinde uzun değerlendirmelerde bulundu.

Kur'an’ın ilk suresidir Fatiha, tüm olarak inzal olan ilk suredir. Hicretin ilk dönemlerinde nazil olmuştur. Namaz Adem (a.s.) beridir farzdır ve Fatiha Adem (a.s.)’dan beri şekil ve form olarak hep vardır. Çünkü Fatiha’da itikat bilgileri yer almaktadır. Dinin özetidir Fatiha. Namazımızın olmazsa olmaz bir formudur ve bu anlamda bir özet suredir."

Fatiha Suresi'nin anlamı ve anlam içeriğinde bulunan kavramlara da değinen Mekeç, Besmele, Hamd, Rahman ve Rahim, Din günü, kulluk, medet, Sırat-ı Müstakim gibi kavramlara açıklık getirdi.

Mekeç, “Mekke döneminde toplum Allah'a inanıyor, hatta daha önceki peygamberlerin döneminde de Allah'a inanıyorlar. Kur’an-ı Kerim’in vurguladığı, varlık olarak Allah'a inanıp inanmama meselesi değildir. İnsanlar tarafından Allah'ın sıfatlarının tahrifata uğratılmasıdır. İnsanlar bunun için gerekçeler uydurmuşlardır. Ya atalarını, ya kaderci mantığı ortaya atmışlardır ya da ‘Bir kısmını ayırabiliriz. Hepsine inanmak zorunda değiliz. Kendimize göre yorumlama hakkımız vardır.’ şeklinde gerekçeler öne sürmüşlerdir. Fatiha bütün bu karmaşık inanç mantığına  cevap vermiştir." dedi.

Konuşmacının sunumundan sonra program soru-cevap ve sohbet formunda devam etti. 

Bartın Bilgider'de seminer çalışmaları 17 Aralık Cumartesi günü Hamza Türkmen'in vereceği “Islah Mücadelesi ve Öncelikli Hedeflerimiz” başlıklı konferansla devam edecektir.

Mehmet Ebu Selim / Haksöz-Haber

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim