Baroya Göre Cana Kıymak Bir Hakmış

17.05.2013 03:23
Baroya Göre Cana Kıymak Bir Hakmış
Türkiye Barolar Birliği, kürtaja belli sınırlamalar getirmeyi amaçlayan düzenlemelerle ilgili rengini belli etti.

Furkan Altınok / Yeni Akit

Günahsız canlara kıymanın bir aracı haline gelen, gayrimeşru ilişkilerle paralel artan kürtajla ilgili olarak Türkiye Barolar Birliği cinayetten yana tavır aldı. TBB Kadın Hukuku Komisyonu’nun yayınladığı son faaliyet raporunda, “kürtajın bir hak olduğu“ iddia edilerek konuyla ilgili yasaklayıcı bir düzenleme yapılmaması istendi.

Değişik barolardan Kadın Hakları Hukuku Komisyonlarının katılımı ile hazırlanan raporun kürtajla ilgili değerlendirme bölümünde, siyasi iktidarın kürtaj ve sezeryanla ilgili olarak zaman zaman düzenleme yapma niyetini ortaya koyduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Bu yöndeki açıklamalar, niyetler kadınların kendi bedeniyle ilgili en temel hakkı olan ‘çocuk doğurma / doğurmama’ hakkına ağır bir müdahaledir. Kürtajın yasal olmadığı dönemlerde kadınların tıbbi olmayan yöntemlerle çocuk düşürmeye çalışırken öldükleri ya da sakat kaldıkları gerçeğini görmezden gelinmektedir. Ayrıca yasalarda tanımlanan ‘kürtaj hakkı’nın CEDAW Sözleşmesi ile son olarak kabul edilen ve onaylanan İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne aykırı olarak kürtaj hakkının kaldırılmasına yönelik bir tehlikeye işaret etmektedir.”

“Sıra Doğum Kontrolüne de Gelir”miş

TÜBAKKOM olarak kadının insan haklarının ihlaline yönelik tüm uygulamalara karşı olunduğu kaydedilen raporda, “Kadının doğum kontrol hakkının elinden alınamayacağına ilişkin güvenceler sağlanmalı. Zira bu yaklaşımların bir sonrası kadının doğum kontrol hakkının elinden alınacağı riskini taşımaktadır. Kadının kendi bedeni üzerindeki haklarına yapılan müdahale ve açıklama kadın ve insan haklarına aykırıdır denildi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim