1. HABERLER

  2. HABER

  3. Baro İşgalcileri Şova Hazırlanıyor
Baro İşgalcileri Şova Hazırlanıyor

Baro İşgalcileri Şova Hazırlanıyor

İstanbul Barosu’nun işgalci yönetimi, pazar günü Haliç Kongre Merkezi’nde gündemli Genel Kurul kararı alırken, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa baroları, Kocasakal’a destek için kolları sıvadı.

A+A-

Mehmet Özmen / İstanbul

İstanbul Barosu’nun düşük başkanı Ümit Kocasakal ve 8 yönetim kurulu üyesinin İstanbul Barosu’nun işgalinin üzerinden 43 gün geçti. Balyoz darbe planı davası kapsamında haklarında ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçundan dava açılan Kocasakal ile 8 yönetim kurulu üyesi, görevlerinin sona erdiği iddialarına karşı aldığı gündemsiz genel kurul toplantısı bu pazar yapılacak.

Bindirilmiş Kıtalar Yola Çıkmaya Hazırlanıyor

Başkanlığının düştüğünü gölgelemek amacıyla gündemsiz genel kurul yapmaya çalıştığı belirtilen Kocasakal’ın başka illerdeki barolara yaptığı çağrıya sınırlı sayıda baro olumlu cevap verdi. Haliç Kongre Merkezi’nde yapılması planlanan Kocasakal Şovu’na destek vermek amacıyla; Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa barolarının otobüs kiralayarak, “Bindirilmiş kıtaları” İstanbul’a taşımaya çalıştığı öğrenildi. Ankara, İzmir, Eskişehir ve Bursa barolarının herhangi bir ücret talep etmeden avukatları İstanbul’a taşımaya hazırlandığı anlaşıldı.

Genel Kurul Değil, Sıradan Bir Toplantı

İstanbul Barosu başkanı ve 8 yönetim kurulu yöneticisi hakkında açılan dava sonrası düştüğünü ilk kez gündeme getiren AK Partinin hukukçu Milletvekili Bülent Turan, yapılması planlanan toplantının genel kurul olmadığını ifade ederek, “Bu toplantıyı hukukun üstünlüğü adına yapılan bir toplantı olarak görmüyorum. Genel kurul adı altında yapılan bu toplantı mevcut yürüyen bir davayı etkilemeye yönelik yapılan bir şovdur. Bu şov davanın yürüdüğü mahkemeyi baskı altına alma amacı taşımakta hem de Kocasakal’ın ilerdeki siyasi şartlarına bir manevra imkanı sağlama imkanı vermektedir. Buna hiçbir hukukçunun alet olmasını şık bulmuyorum” dedi.

Hukukun Üstünlüğü Platformu Katılmıyor

Bu arada Hukukun Üstünlüğü Platformu, Haliç Kongre Merkezinde pazar günü yapılacak olan ve İstanbul Barosu’nun gündemsiz genel kurulu hakkında Türkiye genelindeki bütün baro başkanlarına bir yazı göndererek gelişmeler hakkında bilgi verdi. Gündemsiz olağanüstü Genel Kurul toplantısının hukuka aykırı olması nedeniyle katılmayacaklarını belirten Hukukun Üstünlüğü Platformu, Ümit Kocasakal ve ekibinin savunma ve avukatlık mesleğinin onurunu korumak yerine siyasi hedef ve amaçları doğrultusunda kullandığına” dikkat çekti. Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkanı Av. Cahit Özkan, “Biz Hukukun Üstünlüğü Platformu olarak, baromuza karşı şahsi menfaatleri ve siyasi emelleri ile kast içerisinde olanların baromuz ve meslek örgütümüze karşı giriştikleri bu tutum ve davranışların karşısında dimdik duracağız. İstanbul Barosu’nu, avukatlık meslek ve onurunun korumak için demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan inancımızla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

“Darbeci Baronun Aldığı Tavır Manidar”

İstanbul Barosu’nun idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes’e avukat tahsis edilmemesi için aldığı yönetim kurulu kararını hatırlatan Av. Cahit Özkan, şunları kaydetti: “Bunun da ötesinde bugüne kadar 1960, 1982, 1997 darbelerinde İstanbul Barosu yönetiminin- ki aynı düşünce ve akım yönetimdedir- darbe teşebbüsü iddiası ile itham edilenleri yargılayan mahkemelere karşı aldığı tavrı, ne sebeple olursa olsun darbeyi gerçekleştirenlere karşı almamış olması yönetimin durduğu noktayı açıkça ortaya koymaktadır” diye konuştu.

“Seçimsiz Genel Kurul Yapılması Suçtur”

İstanbul Barosunun 135 yıllık tarihinde, hiçbir kez mahkemelere böyle bir müdahale olmadığına dikkat çeken Özkan, Kocasakal ve yönetiminin bu krizden siyasi bir zemin oluşturma kaygısı taşıdığını ifade ettiklerini kaydetti. Av.Cahit Özkan, şunları kaydetti: “Yargı’ya intikâl eden ve hâlihazırda yargılaması devam eden bir olay gündemli Genel Kurul kararı alınamaz. Öte yandan Sayın Kocasakal’ın gelecekte yapmayı planladığı siyasi faaliyetler için zemin arayışı olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bu siyasal hareketinin plan ve propagandalarına, İstanbul Barosu’nu ve ikna ettiği baroları alet etmesi, meslek örgütü olarak barolara, avukatlık meslek ve onuruna zarar vereceği gibi ayrıca biz avukatların ve meslek örgütümüz baroların yaşananlar için tarih nezdinde mahcup olacağını hatırdan çıkarmamak gerekmektedir.”

 

HABERE YORUM KAT