1. YAZARLAR

  2. Nuh Gönültaş

  3. Barış için büyük adım, Kürtçe ikinci dil olacak!
Nuh Gönültaş

Nuh Gönültaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Barış için büyük adım, Kürtçe ikinci dil olacak!

A+A-
Türkiye'de güzel şeyler oluyor... Ülkemin ufku genişlemeye başladı.
Normal021MicrosoftInternetExplorer4

Ülkemi yöneten kurumlar arasında her zamankinden daha fazla bir mutabakat var!

Güzel günler, aydınlık güzel günler geliyor inşallah!

Ülkemizle dünyanın her tarafında hiçbir komplekse girmeden rahatlıkla övünebileceğimiz güzel günler...

Şu Ergenekon davası, asrın davası, Türkiye'nin önünün açılması noktasında yönetenlere çok önemli ilhamlar veriyor. Adeta devleti yöneten beyne giden tıkalı kan damarlarını açıyor, beyne bol oksijenli kan pompalıyor. Elbette bu da sağlıklı düşünmeyi tetikliyor, geleceğimizin anlamsız bir kısım ideolojik kalıplar yerine ülke faydasına pragmatik kararlar alınmasına yol açıyor.

Bundan daha önemli bir gelişme olabilir mi?

Son zamanlarda sürekli düşündüğüm, cevabını aradığım bir soru var:

Acaba Ergenekon operasyonu olmasaydı, Türkiye şimdi ne hale getirilirdi?

Bu operasyonu yürütenler, Türkiye'yi yıllardan beridir yerinde saydıran, gerileten, halkın hassas noktalarını tahrik ederek provoke eden, sürekli bir kaos, kargaşa, bunalım ortamı oluşturup, ülkeyi ancak kan iğneleri ile yaşayabilir noktaya getiren çetelerden kurtarınca Türkiye'nin nasıl uçuşa geçeceğinin, bölgesinde nasıl lider konuma yükseleceğinin farkında olmalılar.

Ergenekon operasyonu olmasaydı Türkiye her gün bir siyasi cinayetle uyanacaktı.

Bugün aramızda yaşayan değerli bazı insanlar öldürülmüş olacaktı. Bir Kürt, bir sabetay bir Ermeni, bir Alevi, bir dinci vs... Ülkenin içine düşürüleceği kaos ortamında her an her şey olabilir düşüncesi ile yaşayacaktık...

"Ortaya çıkarılan gizli cephanelikler ve ölüm listeleri düşünüldüğünde, Ergenekon Operasyonu'nun önemi çok daha iyi anlaşılıyor.

Aslında Türkiye düne kadar, kriz yokken krizler çıkarılan, provokasyonlarla siyasi çıkmazların içine itilen, insanların kamplaşmaya zorlandığı bir ülkeydi. Ergenekon Terör Örgütü operasyonlarından sonra, bu gelenek değişmiş görünüyor.

Ergenekon tetikçileri ve profesyonel S-1 timleri güya Türkiye adına suikastlara devam edecek öldürülmeler, sadece Alevi ya da Ermeni cemaat liderleriyle sınırlı tutulmadan, Danıştay saldırısında olduğu gibi devlet adamları ve siyasetçiler de namlunun ucuna konacaktı. Ki bu suikastların planları da hazırlanmıştı. Provokatörler ortada görünmüyor!"

Türkiye için bundan daha önemli bir gelişme olabilir miydi?

Eğer ETÖ çökertilmiş olmasaydı Kürtlerle barıştan söz edilebilir miydi, TRT Kürtçe bir kanal açabilir miydi?

PKK"nın geriletilmesi, 30 yıldır süren savaşın bitmeye yüz tutmuş noktaya gelmesi mümkün müydü?

ETÖ operasyonları olmasaydı, Kürtlerle Türkler arasındaki çatlakların genişletilmesi için sürekli provokasyonlar yapılacak, fay hattı büyütülüp adeta bir deprem olacaktı.

Bu konuda Devlet, hatalarını düzeltmeye ve tamir etmeye başladı.

Bu konuda önümüzdeki günlerde daha güzel gelişmeler olacağını bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül önceki gün söyledi.

Ankara'da iyi haber Kanal A Televizyonu Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın kanala.com.tr'de verdiği haber önümüzdeki günlerde olacak gelişmelere ışık tutuyor:

"26 Şubat 2009 tarihinde yapılan MGK toplantısında alınan kararlar PKK'nın tamamen bitirilmesi için içerideki ve uluslararası alandaki tüm stratejilerin belirlenmesi anlamına gelmektedir. Önümüzdeki yaz aylarında bazı anayasal değişikliklere hazır olmamız gerekmektedir. Örneğin Kürtçe'nin ikinci resmi dil olması gibi..."

Bu çok önemli bir iddia...

Dedim ya yaşayalım ve görelim. Güzel şeyler olacak, PKK bertaraf edilip, barış olacak.

Barışa son 30 yıldır hiç bu kadar yaklaşmamıştık.

Daha ne olsun!

BUGÜN

YAZIYA YORUM KAT