1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' Soruşturmasında 3 Tutuklama
'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' Soruşturmasında 3 Tutuklama

'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' Soruşturmasında 3 Tutuklama

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyeleri hakkındaki soruşturma kapsamında, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen Mungan, Ersoy ve Kaya, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı.

A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyelerinin imzaladığı bildiriye ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen 3 akademisyen, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliğine sevk ettiği Boğaziçi Üniversitesinden Esra Mungan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Kıvanç Ersoy ile Nişantaşı Üniversitesindeki görevine son verilen Muzaffer Kaya'nın hakimlik sorgusu sona erdi. 

Hakimlik kararında, şüphelilerin, üzerlerine atılı, "terör örgütü propagandası yapmak" suçunu işledikleri yönünde kuvvetli suç şüphesinin varılığını gösteren somut deliller bulunması, suçun yasada öngörülen cezasının alt ve üst sınırı, bu suçun önemli ve ciddi sayılan suçlardan olması sebebiyle tutuklama nedeni varsayılması, tutuklama yasağı ve yargılama engeli gibi halin bulunmaması, atılı suç yönünden şüphelilerin alabileceği ceza miktarına göre şüphelilerin kaçabilecekleri yönünde şüphe bulunması, soruşturmanın henüz tamamlanmaması ve atılı suç yönünden ölçülülük ilkesi uyarınca adli kontrol tedbiri uygulamasının bu aşamada yetersiz kalacak olması gerekçeleriyle tutuklanmasına hükmedildiği bildirildi. 

AA

HABERE YORUM KAT