1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Barış Demeyeydin İyiydi Gülseren"
Barış Demeyeydin İyiydi Gülseren

"Barış Demeyeydin İyiydi Gülseren"

Barışa destek verdiği için genel başkan yardımcılığından istifa etmek zorunda kalan CHP’li Gülseren Onanç giderken de “barış” dedi.

A+A-

CHP seçmenlerinin çözüm sürecine yüzde 65 oranında destek verdiğini açıklamasının ardından çıkan tartışma üzerine Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa eden Gülseren Onanç, CHP’nin çözüm süreci dışında kalmaması gerektiğini vurguladı. Yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği doğrultusunda istifa ettiğini bildiren Onanç, Parti Meclisi’ndeki görevini ise sürdüreceğini söyledi. CHP’de yenilikçi kanadı temsil eden isimler arasında gösterilen Onanç, önceki gün Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa etmişti.

“CHP’ye umut bağlamıştım”

Onanç, açıklamasının devamında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşme sonucunda istifa ettiğini hatırlattı. Parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağının kalmadığını vurgulayan Onanç, “Türkiye’nin içinde bulunduğu bu hassas süreçte CHP’nin aktif politika üreten, katkı sunan, süreci yapıcı bir şekilde ele alan bir yaklaşımı olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu noktada, parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağımızın kalmadığına karar verdik” dedi. 2010 yılında büyük umutlarla CHP’ye geldiğini ifade eden Onanç, Genel Başkan Yardımcılığı yaptığı sürece değinerek, şöyle devam etti: “CHP’nin sosyal demokrat kimliğini, demokrasi ve temel hak ve özgürlüklere olan sarsılmaz inancını benimsedim. CHP’nin Türkiye için yeni bir umut olabileceğine inandım ve partimin bu yolda devam etmesi için tüm yerleşik düşüncelere ve önyargılara karşın çalışmalarımı inançla sürdürdüm. Son süreçte, CHP’nin halkı daha iyi anlaması, halkla daha iyi bütünleşmesi, halka yönelik politikalar üretmesi ve Türkiye’nin geleceğine dair umut veren bir parti olması için çaba gösterdim.”

“CHP sürecin dışında kalmamalı”

CHP’nin, ülkenin içinde bulunduğu önemli bir sürecin dışında kalmaması gerektiğine inandığını ifade eden Onanç, “Siyasi iktidarın Türkiye’nin bu en önemli sorununa yönelik çözüm sürecini tek yanlı, muhalefeti dışlayıcı bir tutumla ve yöntem hatalarıyla yürütmesinin sakıncalarına karşılık, CHP’nin kendi siyasi yaklaşımını açık ve net bir şekilde ortaya koymasının doğru olacağına inanıyorum” diye konuştu. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu hassas süreçte CHP’nin aktif politika üreten, katkı sunan, süreci yapıcı bir şekilde ele alan bir yaklaşımı olması gerektiğine dikkat çeken Onanç, “Ancak bu noktada, parti yönetimiyle aynı doğrultuda politika yapma olanağımızın kalmadığına karar verdik. Bu fikir ayrılığından dolayı CHP’de yönetici olarak kalmamın doğru olmayacağını görüyorum” ifadesini kullandı. Parti Meclisi üyeliğine “aynı azim ve inançla” devam edeceğini kaydeden Onanç, “Türkiye’ye barışın ve demokrasinin gelmesi, CHP’nin çağdaş ve sosyal demokrat bir parti olması” için çabalarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT