1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Barikatları Aşmanın Yolu!..
Barikatları Aşmanın Yolu!..

Barikatları Aşmanın Yolu!..

Ümmeti diriltme mücadelemizde tutsağı olduğumuz şartları aşmak, en azından geriletmek için fıkhî ve kelâmî tıkanıklığımızı, usûlî yüzeyselliğimizi gidermeye dönük en önemli çabalar, ıslah öncülerimizin ve hareketlerinin açılımlarıdır.

A+A-

Hamza Türkmen / Haksöz Haber

“(İsrailoğulları) bu kez: 'Ey Musa! Onlar orada bulundukları sürece biz asla oraya girmeyeceğiz. Sen ve Rabbin gidip çarpışın, biz şurada oturuyoruz' dediler.” (Mâide, 5/24)

İslami kaygılar ve ümmetin maslahatı adına işin ucundan tutma sorumluluğu gelip çattığında tutumlar farklılaşabilmektedir. Kimisi usûlü içinde elini taşın altına sokar, tutarlı arayışlar içinde olur. Kimisi fıkhî ve kelâmî tartışmalarla kenarda kalmanın yollarını arar.

Muhakeme önemlidir; ama iş yapma niyeti yerine, laf üretme gevezeliği üzücüdür.

Ammî/sığ bir yaklaşım içinde rüzgâra göre yelken açanların ya da havanda su dövenlerin yanında, İslami hareket ve fikri tahkik usûlünü, ayrıca tartışma âdabını bilmeyenlerimizin nezaketsizlikleri çok daha üzücü ve rencide edicidir.

Bizler ilmi ve sosyal-siyasal konularda şura içtihadı ve şura yönetimi diyebileceğimiz rahmeti, tarihi süreç içinde yitirmiş bir ümmetin çocuklarıyız. Tüm çabamız, enkazdan yeniden doğrulabilmek için. Kitab’ın elinden yeniden tutabilmek, tertil fıkhıyla Muhammedi Sünnet’i yeniden canlandırabilmek, hayat mücadelesi içinde vahyin çocukları olarak âdil tanıklıklarımızla modelleşebilmek için…

Yazının Devamı >>>