Bardakoğlu'nun Kurban Açıklaması Nasıl Yansıdı?

16.10.2010 11:57
Bardakoğlunun Kurban Açıklaması Nasıl Yansıdı?
Diyanet İşleri Başkanı'nın kurban hakkındaki temkinli açıklamasının bazı gazeteler tarafından kesin bir hüküm gibi manşetlere taşınması dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, "Kurban Bayramı'nda kesilecek hayvanların, Türkiye'nin canlı hayvan rezervini tehlikeye sokabileceği" iddiaları üzerine, "Bir tehlike görürsem 'Bu yıl kurban kesilmeyebilir' derim." dedi. Bardakoğlu'nun bu şekildeki açıklaması Hürriyet gazetesinde "Diyanet: Kurban Kesmeyin derim" diye manşetlerden verildi. Birçok gazetede de kesin hüküm gibi algılanıp yansıtıldı.

Bardakoğlu, "Kurban Bayramı'nda kesilecek hayvanların, Türkiye'nin canlı hayvan rezervini tehlikeye sokabileceği" iddiaları üzerine çalışma başlattı.

Konuyla ilgili veri toplanmasını isteyen Bardakoğlu, "Bir tehlike görürsem 'Bu yıl kurban kesilmeyebilir' derim." dedi.

Türkiye'de hayvancılıkta yaşanan kriz, et ithalatını gündeme getirirken, bu yıl Kurban Bayramı'nda kesilecek hayvan sayısının sorunu daha da derinleştirebileceği iddia ediliyor.

Kimi meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ve ilgili birimlerin bu konudaki uyarılarını dikkate aldığını belirten Bardakoğlu, şunları söyledi: "Yardımcılarıma, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, konuyla ilgili sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının elindeki verileri bildirmeleri talimatı verdim. Gelen bilgiler ve onlarla yapacağımız değerlendirmeler sonucunda bir karara varacağız. Önümüzdeki hafta detaylı bir açıklamada yapmayı planlıyoruz."

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim