Baradey’den Seçimleri Boykot Çağrısı

08.09.2010 02:38
Baradey’den Seçimleri Boykot Çağrısı
Mısır’da potansiyel cumhurbaşkanı adaylarından Baradey, hile karıştırılacağını iddia ettiği kasımdaki genel seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı Muhammed el Baradey, devletin reform taleplerine kulaklarını tıkaması halinde sivil itaatsizliğin son çare olduğunu da belirtti. Baradey, "Gelecek yıl ve aylar kritik ve Mısır'da iktidar değişimine şahit olacak. Genel seçim yakın ve rejim, taleplerimize cevap vermedi.

Seçime, aday olarak veya seçmen olarak her kim katılırsa milli iradeye karşı gelmiş olur" dedi. Baradey, boykotun rejimin meşruluğunun sorgulanmasını sağlayacağını ifade etti. Bu arada Baradey'in Milli Değişim İttifakı, 7 talebi içeren bir dilekçe için imza topluyor. Baradey, 6 ayda bir milyon imza topladıklarını belirterek, imza sayısının 2-3 milyona çıkmasını istediklerini söyledi. İmza kampanyasında bağımsızlara cumhurbaşkanı adayı olma hakkının verilmesi, seçimlere yargı denetimi getirilmesi, 30 yıllık olağanüstü hal yasalarının kaldırılması gibi talepler bulunuyor.

Bu arada genel seçimlerin boykot edilmesinin 2011'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri için tehlike oluşturabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek seçimde tekrar aday olup olmayacağını açıklamadı ancak birçok Mısırlı kendisi olmasa bile Mübarek'in oğlu Cemal'i yerine geçirmeye çalışacağını düşünüyor. Baradey ise anayasa değişmediği sürece cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını tekrarladı. Mübarek'in partisinin kasımdaki seçimde hileyle oyları silip süpüreceği kaygısı üzerine genel seçimlerin boykot edilmesi çağrıları arttı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim