1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bankalar Binbir Yolla Halkı Yoluyor!
Bankalar Binbir Yolla Halkı Yoluyor!

Bankalar Binbir Yolla Halkı Yoluyor!

Bankalar müşteriyi yolmak için her türlü fırsatı değerlendiriyor.

A+A-

Uyguladıkları faiz oranları sebebiyle politikadan reel sektöre, tüketicilerden üreticilere birçok kesimin tepkisini alan bankalar, para aktarımından ATM kullanımına, tahsil ettikleri faturalardan müşterilerine gönderdikleri kısa mesajlara, ekstrelere kadar neredeyse verdikleri her türlü işlem için farklı miktarlarda ücretler alıyor

Son günlerde gerek uyguladıkları faiz oranlarıyla gerekse aldıkları ücretlerle gündemde olan bankalar, birçok hizmet için farklı isimler altında müşterilerinden ücret tahsil ediyor. Bu uygulamalarıyla politikacılardan reel sektöre, tüketicilerden üreticilere tepki alan bankalar, para aktarımından ATM kullanımına, tahsil ettikleri faturalardan müşterilerine gönderdikleri kısa mesajlara, ekstrelere kadar neredeyse verdikleri her türlü hizmet için farklı miktarlarda ücretler alıyor.

HER İŞLEM FATURALANDIRILIYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerden derlenen bilgilere göre, herhangi bir faaliyet için bankaları kullanan vatandaşlar, neredeyse kendilerine sunulan her hizmet için farklı tutarlarda ücret ödemek durumunda kalıyor.

ATM’LER BİLE PARALI

Para aktarımı ve ATM'ler gibi vatandaşın yoğunlukla kullandığı hizmetlerden ücret alındığı genel itibariyle bilinirken, bunların yanı sıra bankalar ''ek'' hizmetlerden de çeşitli ücretler tahsil ediyor. Banka müşterisi olmasa da en basit bir fatura ödemesini, banka şubesi aracılığıyla yapmak isteyenler, 1-8 lira arasındaki işlem ücretleriyle karşılaşıyor.

Bankalar, para aktarımından ATM kullanımına, tahsil ettikleri faturalardan gönderdikleri kısa mesajlara, ekstrelere kadar birçok işlemden de ücret alıyor.

Bazı bankalarda, bu işlemlerin internet bankacılığı aracılığıyla yapılması halinde, işlem ücreti ya hiç alınmıyor ya da şubede yapılmasına göre daha az miktarlarda tahsil ediliyor. Kimi bankalar da birçok işlemi tek pakette toplayarak, bu paketin ücretini istiyor.

EKSTRE ÜCRETLERİ 30 LİRA’YA KADAR ÇIKABİLİYOR

Müşterilerinin yaptığı bazı işlemleri veya geciken ödemelerini kısa mesaj (SMS) yoluyla bildiren bankalar, bu hizmet için 1-3 lira arasında değişen ücret talep ediyor. Hesap hareketlerini görmek isteyen banka müşterileri, bu hizmet için ekstre talep ettiklerinde de 50 kuruş ila 30 lira arasında değişen bir ücretle karşılaşıyor. Bazı bankalar e-posta ile gönderdikleri ekstrelerden hiç para almazken, bazı bankalar ekstre başı bazıları da sayfa başı ücret tahsil ediyor.

İnternet bankacılığı aracılığıyla yapılan birçok işlem ücretsiz veya düşük ücretli olmasına karşın bankalar, bu kanalın kullanılabilmesi için gereken araçlardan da ücret alıyor. Söz konusu ücretler, 12-169 lira arasında değişiyor. Bazı bankalar, kendilerine “borcunuzun kalmadığına dair” yazı istemeniz halinde de ücret alıyor. Bu hizmetin bedeli ise 35 lira.

Özgenç: YTK ile komisyon bankacılığı engellenmeli

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, Yeni Tüketici Kanunu (YTK) ile bankaların komisyon bankacılığı yapmalarının engellenmesi ve bankaların verdiği hizmetin bedelinin, verilen hizmet değerinin yüz katı olmaması gerektiğini bildirdi. Özgenç, yaptığı açıklamada, bankaların fahiş komisyon almalarını eleştiren açıklamalarının Ankara'da yankı bulduğunu ve devletin, bankaların hesaplardan kesinti yapmalarına “dur” demek için harekete geçtiğini savundu. Tüketici Kanun Taslağının hazırlanmasını olumlu karşıladığını belirten Özgenç, şunları kaydetti: “Yeni Tüketici Kanunu (YTK) ile bankaların komisyon bankacılığı yapmaları engellenmeli. BDDK, 'Bankaların vermiş olduğu hizmetin bir bedeli olmalı' diyor ama bu bedel verilen hizmet değerinin yüz katı olmamalı. Bankalar yaptıkları işlemlerle ilgili olarak çok sayıda ücret kesiyorlar ve her gün bunlara bir yenisi daha ekleniyor. İşlem görmeyen eski tarihinde açılmış olan hesaplardan bile kesinti yapıyor. Hesap sahibi kendi şubesinden hesabına para yatırmak için birilerini şubeye gönderdiğinde, banka bu işlemden dahi 5 lira işlem ücreti alıyor. Bankalar tarafından adeta zorunlu hale getirilen kesintilere dur demek Taslağı hazırlayan yetkililere teşekkür ediyoruz.”

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT