1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bank Asya 80 Şubesini Kapadı
Bank Asya 80 Şubesini Kapadı

Bank Asya 80 Şubesini Kapadı

Bank Asya, 281 şubesinden 80 tanesini diğer şubeleriyle birleştirerek kapattığını açıkladı. Personel sayısı ise 2013 sonuna göre bin 708 kişi azaldı.

A+A-

281 şubesi olan Bank Asya, 80 şubesini kapattığını, 1708 kişiyi işten çıkardığını açıkladı.

Fethullah Gülen Cemaati'ne yakın olarak bilinen Bank Asya'dan 80 şubesinin kapatılması ve personel sayısının azaltılmasıyla ilgili Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na gönderilen açıklama şöyle:

"Bankamız finansal büyüklerinde meydana gelen değişim doğrultusunda, bankamızın 80 adet şubesi diğer şubelerimiz ile birleştirilerek kapatılırken, personel sayımız 2013 yılı sonuna göre 1.708 kişi azalmıştır. Bankamız ölçeğinde meydana gelen söz konusu değişim faaliyet giderlerimizi azaltarak 2015 yılı kârlılığımıza katkı sağlayacaktır."

249 milyon lira zarar

Geçen yıl üçüncü çeyrekte 60.6 milyon net kâr elde eden Bank Asya, bu yıl üçüncü çeyrekte, krediler ve mevduattaki düşüş ile gelirlerdeki azalmanın etkisiyle 301 milyon lira zarar açıklarken; bu yılın ilk dokuz ayında da 249.6 milyon lira zarar yazdı.

'O banka zaten batmış'

Bank Asya’nın, adı sık sık battı batıyor söylentileriyle anılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isim vermeden Bank Asya ile ilgili olarak 'Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor, o banka batmış zaten. Taşıma su ile ayakta kalmaya çalışıyor' demişti.

Önce Katarlılarla satın alma görüşmesi yapan, daha sonra ise Ziraat Bankası'nın talip olduğu açıklanan banka her iki satışı da gerçekleştirememişti.

Bankanın borsada işlem gören hisseleri ise sert hareketler nedeniyle birkaç kez işleme kapatılmıştı. 18 Eylül’de yabancı yatırımcının bankanın hisselerini sattığı, hisselerin Bank Asya iştiraki olan Asya Yatırım tarafından satın alındığı açıklanmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya'nın, Bankacılık Kanunu'nun "kısıtlayıcı önlemler" içeren 70. maddesi kapsamına alınmasına karar vermişti.

Bankacılık Kanunu'nun "kısıtlayıcı önlemler" başlığını taşıyan 70. maddesine göre Kurul, Bank Asya'dan yönetimi ve hissedar yapısını değiştirmesini isteyebileceğini açıklamıştı. 

Kaynak: KAP ve Al Jazeera

HABERE YORUM KAT