1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. Bangladeş’te Gerginlik Katliama Dönüştü: 100 Ölü
Bangladeş’te Gerginlik Katliama Dönüştü: 100 Ölü

Bangladeş’te Gerginlik Katliama Dönüştü: 100 Ölü

Dün Hizafet-i İslam'ın mitingi ile başlayan olaylarda polisin müdahalesi sonucu en az 100 kişi can verdi.

A+A-

Bangladeş'te Hizafet-i İslam tarafından ülkenin başkenti Dakka'da düzenlenen dev mitingde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 100'ü geçtiği iddia ediliyor.

Dünya Bülteni’nde yer alan habere göre İslam karşıtlarının cezalandırılması yasasının yeniden yürürlüğe konulması ve Hz. Muhammed'e hakaret eden blogcuların, bu yasaya göre cezalandırılması için düzenlenen ve yüz binlerce insanın katıldığı mitinge Bangladeş güvenlik güçlerinin müdahalesi çok sert oldu. Polisin mitingde rastgele ateş açtığı ve onlarca kişinin öldüğü bildiriliyor.

Dün gün boyu devam eden mitinge katılanlar, güvenlik güçlerinin sert müdahalesini protesto etmek için gece saatlerinde de Şapla Meydanı'nı terk etmedi. Polis gece saatlerinde de göstericilere müdahale etti.

Öte yandan bugün ülkenin başkenti Dakka'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Polis, Hizafet-i İslam'ın genel merkezine baskın yaptı. Binadaki çok sayıda kişi gözaltına alındı. Grubun lideri Allama Şafi'nin de genel merkez binasında sorgulandığı, gözaltına alınabileceği ifade ediliyor.

CEMAAT-İ İSLAMİ'NİN TV KANALI KAPATILDI

Bu arada Cemaat-i İslami'ye yakınlığı ile bilinen Diganta TV ve bağımsız İslam TV isimli kanalların yayınları durduruldu. Polisin Diganta TV binasına baskın yaptığı ve burada çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı kaydediliyor.

Ülkenin başkenti Dakka'da başlayan olaylar diğer şehirlere de sıçradı. Diğer şehirlerde yapılan gösterilerde de polisin sert müdahalede bulunduğu ve çok sayıda kişinin öldüğü ifade ediliyor.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum