“Bana Yönelttiğiniz Suçlama Sisi'ye Daha Uygun”

16.11.2013 17:41
“Bana Yönelttiğiniz Suçlama Sisi'ye Daha Uygun”
Avde, Başsavcılık'ın kendisine yönelik "anayasada değişiklik yapmak amacıyla silahlı çete kurma" suçlamasının "Abdulfettah es-Sisi'ye daha uygun" olduğunu söyledi.

AA muhabirine konuşan Mursi dönemi Mısır Tedarik Bakanı Avde'nin avukatı Ahmed Ebu el-Ala Mazi, Başsavcı Muhammed ez-Zari'nin anayasada değişiklik yapmak amacıyla silahlı çete kurma suçlaması karşısında eski bakanın, "Bu suçlamalar Sisi'ye daha uygun, sanırım bu suçlamayla Sisi'yi kastediyorsun" şeklinde cevap verdiğini ifade etti.

Mazi, Avde'nin soruşturma sırasında kimlik bilgileri ve görevi hakkında başsavcılık tarafından yöneltilen sorulara, "Halihazırda Mısır Tedarik Bakanı'yım. Çünkü ülkenin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, benden sonra söz konusu göreve bir bakan atamadı" şeklinde cevapladığını dile getirdi.

Avukat Mazi, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminin Tedarik Bakanı Avde'nin, "30 Haziran'da düzenlenen gösterilerde bir grup, erken cumhurbaşkanlığı seçimleri talebiyle sokaklara çıkarken, başka bir grup ise ordunun siyasete müdahale etmesini istedi. İşte Sisi, askeri darbeyi gerçekleştirmek için bu kesimden yararlandı" şeklinde konuştuğunu kaydetti. 

Başsavcılıktan konu hakkında açıklama yapılmadı.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim