1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ban Ki-mun: Küresel Taahhütler İçin Kara Bir Gün
Ban Ki-mun: Küresel Taahhütler İçin Kara Bir Gün

Ban Ki-mun: Küresel Taahhütler İçin Kara Bir Gün

BM Genel Sekreteri Ban, Halep’te sivillere yönelik saldırılar hakkında, “Bugün, sivillerin korunması için verilen küresel taahhütler için kara bir gün.” dedi. Ban, saldırıların “savaş suçu” teşkil edebileceğini söyledi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye’nin Halep kentinde sivillere yönelik hava saldırılarının “savaş suçu” teşkil edebileceğini bildirdi.

BM Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban’ın, Halep’te çatışmaların artması ve savaşın başından bu yana en yoğun bombalamanın yaşanması nedeniyle “dehşete düştüğü” belirtildi.

“Savaş Suçu Teşkil Edebilir”

Beşşar Esed rejiminin Halep’i almak için saldırı başlattığını duyurmasının ardından, bölgeden hava saldırılarında yangın bombası ile sığınakları imha etmek için kullanılan gelişmiş bombaların kullanıldığının rapor edildiği bildirilen açıklamaya göre Ban, “Sivillerin yaşadığı bölgelere yangın bombası gibi silahlarla saldırılması ‘savaş suçu’ teşkil edebilir.” ifadelerini kullandı.

“Kara Bir Gün”

“Bugün, sivillerin korunması için verilen küresel taahhütler için kara bir gün.” ifadesini kullanan Ban Ki-mun, uluslararası toplumun, hedef ayırt etmeyen ölümcül silahların sivillere karşı kullanılmasına tolerans tanınmayacağını gösteren açık bir mesaj göndermesi gerektiğini dile getirdi.

Suriye’de Beşşar Esed rejimi ve Rusya ordusunun 19 Eylül’den itibaren sivil yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında 323 sivilin hayatını kaybettiği, bin 334 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

BM Güvenlik Konseyi, ABD, Fransa ve İngiltere’nin talebiyle bugün “acil” toplanma kararı almıştı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum