1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz’da Yine Uzatma Taktiği
Balyoz’da Yine Uzatma Taktiği

Balyoz’da Yine Uzatma Taktiği

16 Aralık 2010’da başlayan Balyoz davasında sona gelinse de sanıklar yargılamayı uzatabilmek için değişik yöntemler denemeye devam ediyor.

A+A-

16 Aralık 2010’da başlayan Balyoz davasında sona gelinse de sanıklar yargılamayı uzatabilmek için değişik yöntemler denemeye devam ediyor. Duruşmalarda savunma yapmayıp davayı kilitleyen sanıklar ve avukatlarının, son sözlerin alınmasına karar verilince klasörler dolusu savunma hazırladığı belirtildi. 365 sanığın büyük bölümüne tam gün savunma yapması hususunda baskı yapıldığı ifade edildi.

Soruşturma ve yargılama aşamasında hemen her türlü krizin çıkarıldığı Balyoz Darbe Planı davasında sona gelindi. Davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, son sözlerin söylenmesinden sonra kararın açıklanması için gün vereceği belirtilirken, sanıklar ve avukatlarının bu kez de bitmeyen savunmalarla davayı uzatma peşinde olduğu kaydedildi. Avukatlar 365 sanıklı davada savunma yapmayıp davayı 4.5 aydan fazla uzatırken, son sözlerini söylemek için kürsüye çağırılan sanıkların da klasörler dolusu savunmayla kararın açıklanmasına engel olmaya çalışacağı ifade edildi. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in 17 klasör savunma hazırladığı ifade edilirken, diğer sanıkların da benzeri bir çalışma içinde olduğu vurgulandı. Davanın uzatılmasına dönük bu girişimlere prim verilmesi halinde davanın en az bir yıl daha öteleneceği belirtildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 99. duruşması dün tamamlandı.

Dünkü oturuma emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Halil İbrahim Fırtına ile MHP’den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 163 tutuklu ile 5 tutuksuz sanık katıldı. Mahkemeyi protesto eden sanık avukatları duruşmalara katılmazken, mahkeme heyeti başkanı Ömer Diken, tutuklu sanıkların duruşmaya devamsızlığında artış olduğunu, birçok kişi için revir yazıldığını belirterek, savcılığa suç duyurusunda bulunmak zorunda kalacaklarını söyledi. Diken, sanıkların revir kağıtlarının Adli Tıp Kurumu tarafından inceleneceğini ifade ederek, görevi kötüye kullanma suçu olup olmadığına da savcılığın karar vereceğini kaydetti.

Duruşmada daha sonra sanıklardan Çetin Doğan, dün başladığı esas hakkındaki savunmasına devam etti. Önceki gün savunmasına başlayan Doğan, dün gün boyu savunmasını bitiremedi. Mahkeme başkanı bunun üzerine “Dünyanın hiçbir yerinde savunma hakkı sınırsız değildir. Siz savunmanıza dün öğleden sonra başladınız. Bugün saat 14.00-15.00 civarında savunmanızı keseceğim. Buyurun şimdi savunmanıza devam edin” diye konuştu. Tutuklu sanık Ahmet Zeki Üçok’un avukatı Hüseyin Ersöz ise davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ile üye hakimlerin tarafsızlıklarını yitirdikleri, sanıklar ile avukatlara kişisel husumet besledikleri gerekçesi reddi hakim talebinde bulundu.

Balyoz’un tutuklu sanığı eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Org. Halil İbrahim Fırtına, “Avukatlarımla birlikte savunma yapmak istiyorum.” dedi. Mahkeme Başkanı Diken de, “Avukatlarınız sizin iradenize göre hareket etmek zorundadır. Eğer yapmıyorlarsa bizden müdafi isteyebilirsiniz. Biz de baroya bu konuda yazı yazarız” dedi.

Tutukla sanıklardan emekli Korg. Ayhan Taş ise, “Savunma yapmak için elimde enstrüman yok. Bu nedenle savunma yapmıyorum. Taleplerimin karşılanması, adil yargılama zemini sağlanması halinde savunma yapacağım” diye konuştu.

Tutuklu sanık Ali Deniz Kutluk’un savunmasını yaptığı duruşma 23 Ağustos Perşembe gününe ertelendi.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

1 Yorum