1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz'da "Yararlanılacaklar" Listesi...
Balyozda Yararlanılacaklar Listesi...

Balyoz'da "Yararlanılacaklar" Listesi...

'Balyoz' davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, emanette bulunan ve dava sırasında yapılan yazışmaları içeren 56 klasörü avukatlara verdi.

15 Ocak 2011 Cumartesi 12:53A+A-

Klasörler içinde 12 Eylül darbesinden sonra yapılan işlemler ve yazışmalar içerisinde ilginç bir liste dikkat çekti.

'1. Ordu Komutanlığı Güvenlik Harekat Planı'na EK-M Lahika-2 (İstanbul ve Çevresi Şehirlerde İltisaklı 1. Öncelikli Sivil Kişiler) başlıklı listede 426 isim yer alıyor.

Bu isimler arasında en çok dikkat çeken Dost Tarikatı lideri İhsan Güven cinayeti davasının baş sanığı Abdulselam Tutal. Dost Tarikatı lideri İhsan Güven ve eşi Sibel Güven, Mayıs 2004'te evlerinde öldürülmüştü. Yargılamayı yapan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dost Tarikatı cinayeti davasının aradaki irtibat gerekçesiyle Ergenekon davasıyla birleştirilmesini talep etmişti.

Bu cinayet davasının baş sanığı Tutal ile birlikte aynı listede, Ahmet Mahmut Ünlü (Cübbeli Ahmet), emekli Albay Hüseyin Mümtaz Beyazıtoğlu, Latif Erdoğan (Süleyman Sırrı-Naciye-Ulubey doğumlu) gibi isimler bulunuyor.

'1. Ordu Komutanlığı Güvenlik Harekat Planı'na EK-M Lahika-3 (İstanbul ve Çevresi Şehirlerde İltisaklı 2. Öncelikli Sivil Kişiler)' başlıklı 417 kişilik listede ise Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün avukatı Ali Rıza Dizdar'ın da ismi bulunuyor.

Klasörlerde, 12 Eylül döneminde hayata geçirilen Bayrak Harekat Planı, bu çerçevede yapılan fişlemeler de yer aldı. Darbeden sonra verilen talimatlar, o dönemin siyasetçilerine yönelik 'Kürtçü' gibi fişlemeler olan listeler mevcut.

1. Ordu Komutanlığı'nca 5-7 Mart 2003 tarihlerinde yapılan 'Balyoz' darbe planı seminerine ait 10 ayrı ses kaydı da klasörlerde yer aldı.

(Büşra Erdal / Zaman)

HABERE YORUM KAT