1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz'da Tahliye Taleplerine Ret
Balyozda Tahliye Taleplerine Ret

Balyoz'da Tahliye Taleplerine Ret

İtiraz mahkemesi de tutuklamaları onayladı.'Balyoz Planı' davası kapsamında haklarında yakalama ve tutuklama kararı verilen 162 sanığın tahliye talebi reddedildi.

01 Mart 2011 Salı 22:45A+A-

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, haklarında tutuklama ve yakalama kararı verilen ve çoğu bu karardan sonra tutuklanan 162 sanığın avukatlarınca yapılan tahliye taleplerinin oy çokluğuyla reddedilmesini kararlaştırdı.

Kararın, Mahkeme Başkanı Şeref Akçay'ın ''muhalefet şerhi'' koyması nedeniyle oy çokluğuyla alındığı öğrenildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince yürütülen ''Balyoz Planı'' davasının 11 Şubat 2011 tarihli duruşmasında 163 sanık hakkında çıkarılan yakalama emri ve tutuklama kararına 162 sanığın avukatlarınca itiraz edilmişti.

Davaya bakan mahkemenin ''kararın geri alınması'' yönündeki talepleri 24 Şubatta Ceza Muhakemeleri Kanununun (CMK) 268. maddesi kapsamında karar yerinde olduğu gerekçesiyle reddedilmesi üzerine, yasa gereği kararı değerlendirmesi için talepler, bir üst mahkeme olan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine yönlendirilmişti.

Gölcük belgeleri 'deliller toplandı' iddiasını çürüttü

Mahkeme, 'tüm delillerin toplandığı, delil karartma şüphesinin bulunmadığı' şeklindeki itiraza da Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen Balyoz belgeleri ile karşılık verdi. Kararda, yargılama devam ederken Gölcük Donanma Komutanlığı'nda dosyaya ek delil olarak gizlenmiş halde çok sayıda yeni delil elde edilmiş bulunması göz önüne alındığında delillerin tam olarak toplanmış sayılamayacağı ifade edildi. Bununla birlikte sanıkların bir kısmının halen görev yaptığı, bir kısmının ise emekli olmalarına karşın emekli olmadan önceki görev mahalleri, konumları, görevlerinden kaynaklanan sosyal mecralarındaki iletişimleriyle görevde olanlara ve yargılamanın safahatına, yeni delillerin elde edilmesine, delillerin karartılmasına etki etme tehlikesinin devam ettiği kaydedildi. Hâlâ tanıkların da dinlenmediği ifade edilen kararda, Gölcük Donanma Komutanlığı'ndan çıkan belgelerin de bu iddiayı güçlendirdiği dile getirildi.

HABERE YORUM KAT