Balyoz'da Ordudan Atılma İşlemleri Durduruldu

10.03.2014 18:09
Balyoz'da Ordudan Atılma İşlemleri Durduruldu
Balyoz Davası'ndan mahkum olan ve cezaları Yargıtay tarafından da onaylanan askerlerin ordudan atılması işlemlerinin durdurulduğu belirtiliyor.

Balyoz Davasında yargılanan 128 general, amiral, albay, yarbay, binbaşı ve yüzbaşının Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılması, emekli edilmesi ile sivil cezaevine gönderilmesi işlemleri durduruldu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın talebi, Adalet Bakanlığı'nın oluru ile yeniden yargılamaya ilişkin belirsizlik ortadan kaldırılıncaya kadar söz konusu subaylarla ilgili işlemler yapılmayacak.

Hürriyet Gazetesi'nin askeri kaynaklara dayandırdığı iddiasına göre, "Milli orduya kumpas kuruldu" açıklamaları doğrultusunda 17 Aralık sonrası ortaya çıkan 'yeniden yargılama' ihtimali nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

Haklarında verilen cezalar 9 Ekim 2013 tarihli Yargıtay kararıyla da onanan 128 muvazzaf subayın, olası bir yeniden yargılamada haklılıklarının ortaya çıkması halinde mağdur olmaması ve hak kaybı yaşamaması için emeklilik ile ilişik kesme ve askeri cezaevine nakil işlemlerinin durdurulması talep edildi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim